“Inception – Başlangıç”

Ne kadar zaman önce hatırlamıyorum. Arkadaşımla turluyorduk ve bana durduk yere “Yaşadığımız şu hayatın bir rüya olmadığı ne malum?”diye sordu. Bir an için kafam karıştı ancak tepki olarak hemen “Yok la olur mu öyle şey!” şeklinde dalga geçici bir cevap verdim. Oda zaten pek tınmadı ve konu uzamadı.

Günler günleri kovalarken, ben bu konu beni rahatsız etmeye başladı. Yatıp kalkarken “Acaba kaçıncı rüyaya gideceğim?”, “Peki bu hayatta başka bir rüyanın alt rüyası ise?” şeklinde sorular ile kafam karışıyordu. O anlık “hadi oradan” tepkisinden sonra rüya ve rüyalar konusu günden güne etkisini üstümde artırırken bir anda hayat mayat derken etkisi geçti tabi. Bir süre sonra rüyalarımı hatırlayamaz olunca da artık bu konunun pek önemi kalmadı benim için.

Rüya konusunu kişisel olarak kapatmış olsam bile yakın zamanda izlediğim Inception filmi ile malum konu ile tekrar yüzleştim. Rüyalar üzerine kurulu bir yaşam. Peki gerçek ne zaman nerede nasıl başladı?

Inception, kurgu olarak iyi hazırlanmış. Zaten işlediği konu itibari ile kurgu kurmakta pek zorlanmıyorsunuz. Ancak mantıksal boşluklar ortaya çıkabilir ki pek göze batan bir mantık saçmalığı yok. Ses ve görüntü olarak iyi çalışılmış ve başarılı bir iş çıkmış ortaya.

Özellikle bu dönemde böyle bir filme ihtiyacım vardı. O yüzden iyi geldi diyebilirim. Tabi ki sinemada izlemeyi ve o ses-görüntüyü orada doya doya yaşamayı isterdim ama kısmet olmadı. Oyunculuk vb konular üstünde konuşmak gereksiz diye düşünüyorum.

Zaten konu sağlam olduğu için oyuncuların bunu berbat bir oyunculuk ile mahvetmelerini bekleyebilirdik. Fakat Inception gibi bir filimde rol alıyorsanız zaten bi yerlere gelmişsiniz demektir ve kötü oyunculuk çıkarmanız zor olacaktır.

Filmi daha önce izlememiş olanlar için tavsiyem, İngilizcelerine güvenseler bile Türkçe alt yazı ile izlemeleri. Çünkü konuşamalar ile konuyu kapabiliyorsunuz. Başlarda film sıkıcı gelebilir biraz bekleyin.

Film özellikle 2. yarıdan itibaren muhteşem bir hız kazanıyor ve siz “kim? ne? nasıl?” derken bakıyorsunuz film bitmiş. O bitişi bile “nasıl oldu? neden oldu?” diye soracaksınız kesin.

O yüzden filmi ya 1 kere adam gibi izlemek ya da 2 kere normal film gibi izlemek gerekiyor.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: