Pazarlama Tanımları-2

Değişim : Hayatta kalmak, kendi kendinizin yamyamı olmak demektir.

Deneyim Pazarlaması : Deneyim pazarlamacısının amacı, aslında bayatlamış deyip geçilecek şeylere heyecan ve eğlence katmaktır.

Durgunluk Döneminde Pazarlama : Durgunluk süresince pek çok şirket maliyet kısma tedbirlerini uygulama telaşına düşer. Ancak hangi tedbiri alırlarsa alsınlar, iki kurala dikkat etmek gerekir. Müşteri değerler önermelerinden taviz vermemek. Ortak değer önermelerine zarar vermemek.

Farklılaşma : Pazar kanısını bozmak denir buna. Birinci olarak ürün farklılaşması yani fiziksel farklılaşma. İkinci olarak farklı marka adları, mark farklılaşması. Son olarak ise ilişki farklılaşması, müşteri-tedarikçi memnuniyetini sağlayan bir farklılaşma.

Finansal Pazarlama : Pazarlama verimliliğini artırmak ve pazarlama etkililiğini artırmak.

Fırsat : Başarı, hazırlıkla fırsat buluştuğunda ortaya çıkar. Bir şirket ya tarih yazmalıdır ya da tarih olmalıdır.

Fiyat : Yüksek ya da düşük fiyatlar sunmak sorunları çözmeyecektir. Çünkü yüksek fiyatlar rakipler için yeni pazarlar yaratır. Düşük fiyatlar ise ürünü iyi deneyim sunmamaya doğru götürür.

Garantiler : Kurumsal değerlerini ve inandırıcılığı sağlam şekilde tesis eder.

Girişimcilik : İyi fikirleri ödüllendirin. Yeni fikirleri toplamak için bir sistem oluşturun. Bir serbest çalışma birimi oluşturun. Her 3 ayda bir, tüm çalışanları “fikrinle övün oturumu”nda bir araya getirin; bu oturumda, çalışanlar yeni fikirlerini nasıl bulduklarını anlatsın.

Halkla İlişkiler: İşe reklamla değil, halkla ilişkilerle başlayın.

Hedef Pazarlar : Parası olanlara satış yapmak, parası olmayanlara satış yapmaktan daha kolaydır. Alıcılara değil, kullanıcılara satış yapmaya çalışın.

Hizmet : Hizmet pazarlamasının 3lüsü, hızlı, esnek ve samimi olmaktır. Çalışanlarınızın gülümseme indeksini kontrol edin. Unutmayın, gülümseme, iki insan arasındaki en kısa mesafedir. (Victor Borge)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: