“İzlemeye değer bir dizi: Shameless”

Bu yazım itibari ile artık Dizi adlı kategoriyi hayata geçirebilirim. Özünde deliler gibi dizi izleyen bir tip olmasamda kafama göre bir şeyler bulunca yakasını pek bırakmıyorum. Başından sonuna kadar izlediğim dizi sayısı aslında çok fazla değil ve dizilerin türlerine bakacak olursak birbirinden kopuk türler olduğunu fark edebiliriz. Ancak bu tamamen o zamanlarda ki ruh halimin durumu ile alakalı. Ancak vazgeçemediğim dizilerde olmuyor değil. Bunların başında True Blood geliyor ki artık bu diziyi bilmeyen yok. Zaman zaman saçmalasalarda genel itibari ile izlenebilitesi yüksek bir dizi olarak görüyorum.

Neyse efendim giriş paragrafı yazalım derken gene işi uzatmış konudan sapmışım. Bundan bir kaç zaman önce internet sitelerinde özellikle ntvmsnbc.com da durmadan reklamını görmem ve merak etmem ile başlayan Shameless serüvenim başlarda çok kısa sürdü. Çünkü dizi ilk başta “Bu ne be?” dedirtecek cinsden bir başlangıç yapıyor. Diğer dizilerin aksine ilk bölümü ile pek sarmasa da sonradan gelen bölümler ile “Hımm izlenir ki bu” diyebiliyorsunuz.

Dizi aslında 94 yılında İngiliz yapımı Shameless’in bir kopyası olarak görülüyor. Ben İngiliz yapımı olanı izlemedim bilmiyorum ancak öyle bile olsa ilk sezon için iyi bir iş çıkartmışlar. Amerika’daki çarpık yaşantıları alaycı bir dille anlatan ve din-politika-ahlak üçgeni arasında dans eden bu dizi, aile bağlarının önemi ile birazda ortama hüzün katıyor. Genel itibari ile komik ve eğlence gibi görülse de dizinin duruşu benim kanımca dram gibi. Dizi de canlandırılan rolleri dikkatli inceleyecek olursak toplumun her tabakasından tipe rastlayabilir ve dizideki durumlarına göre hayatdaki yerlerini analiz edebiliriz.

Biraz vaktiniz varsa günde 1 saatinizi ayırın derim. Gülmek ve düşünmek adına güzel bir dizi. Zaten çok uzun soluklu olabileceğini düşünmüyorum. Fazla kurgu gerektirmeyen, güldüren ama aynı zamanda da hayatı sorgulayan bu diziye bir bakın derim.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: