Blogger Budur!

Artık zaman o kadar hızlı ilerliyor ki eski bloglar ve blogger yerini yenilere bakıyor. Yeniler de tabi artık “bilgi” oradan buradan alıp direk kopyala yapıştırda önümüze sunuyor. Bende yeni bloggerlardan sayılırım. Çünkü bu ortama gireli daha yeni yeni 3 yılımı dolduruyorum. Daha önceleri internet piyasasında vardım ancak aktif denebilecek şekilde 3 yıldır interneti kullanıyor ve 2 yıla yakındır bloggerlık yapıyorum.

Önceleri blog yazmak güzel ve zevkli bir işti. Çünkü bir konu belirliyor ve o konuda araştırmalar yapıp blogunuzda yayınlıyordunuz. Çeşitli medya araçları ile makalenizi süslüyor ve sizleri takip edenler yeni ve taze bilgiye en kolay, en içten yoldan ulaşıyordu. Ancak sonra Tumblr diye bir şey çıktı. Kötüdür demiyorum. İyi bir inovasyon ancak bu bloggerlık olayını öldürdü. Küçük küçük yazılar girip bir blog oluşturabiliyoruz. Mini-blog trendi başladı ve ortalıkta tonlarca saçma ve çalıntı bilgi dolaşmaya başladı. Zaman geçmedi ki ortaya Twitter çıktı. Kendini 140 karakterle ifade et dedi. Microblog akımını başlattı. Twitter kötüdür demiyorum. Hatta bana göre şuan ki en iyi inovasyonların başında geliyor diyorum. Kendimde çokca kullanıyorum. Ancak kullanım olarak çok saçmalandı. İnsanlar artık benim şu an yaptığım gibi satırlarca yazılar yazmak yerine, 2-3 kelime yazıp “hah bak oku al link” dedi ve bloggerlık yavaş yavaş ölmeye başladı.

Büyük kurumların ya da cidden yazı yazanların haricinde artık blogları görmek zor oldu. Bugünler de ya da gelecekte blogların ya da bloggerların ortadan kalkacağını sanmıyorum. Çünkü bu yolda ilerleyecek ve iyi işler yapacak insanlar mevcut biliyorum. Ancak bloggerlık kavramı nedir? Bloggerlık ne gibi ifadeler taşır? Bence ilk önce bunları bilmek lazım.

1) Bloggerlık bir meslek değildir. Hobi hiç değildir. Bloggerlık içgüdüdür.

2) Herkes blogger olabilir ancak bloggerlığını sürdüremez.

3) Bloggerlığın yaşı yoktur. Okuduğun, anladığın ve yazdığın kadar bloggersındır.

4) Blogger paylaşımcıdır. Bilgisini saklamaz. Saklamak istese de bloggerlıktan yavaş yavaş uzaklaşır.

5) Blogger fedakardır. Zaman ya da mekan fark etmeden blog yazabilir.

6) Blogger “bilgi hırsızı” değildir. Referans verdiği şekilde istediği her konu hakkında yazabilir.

7) Blogger aslında sendir bendir. Herkesdir.

4 Yanıt “Blogger Budur!”

 1. Soner Recai Öner Cevapla 10 Ağustos 2011 4:44 pm

  Söz ettiğniz sitelerden pek haberim yok. Ancak şunu söylemeliyim; bu ortam fikirlerinin bazılarını paylaşmak isteyen kişiler için ideal.

  Ben de hayatımda ilk kez yazılı ortamda küçük yazılar yazmaya başladım ve “Tiger Lillies” sayesinde bir şekilde “fistikyesili” ne ulaştım. Keyifli bir iş kesinlikle! Yalnız çok komik bir durum var! Dönüp dönüp kendi yazılarımı okuma ihtiyacı duyuyorum ve okudukça çok seviniyorum ve mutlu oluyorum! Yazarlar boşuna eserleri için “benim çocuğum gibi” dememişler! Sizlerin durumu böyle mi merak etmekteyim.

  Yazı yazmanın bana bir faydası da konuşurken ifade etmek istediklerimi karşı tarafa daha anlaşılır şekilde aktarabildiğini hissetmek oldu.

  Sonuç olarak yazmak güzel şeymiş! Soner Recai Öner

 2. Tumblr güzel ancak her nedense içime sinmeyen bir şeyleri var.Blogger olayı dediğiniz gibi bitmez.O tepede durur. Twitter,facebook gibi siteler de bence o tepeye ulaşmak için bir araç…

 3. Twitter ve tumbler’ın negatif bir etkisi oldugunu söylemedim. Yazıda öyle bir duruş olmuş olsa bilr Twitter’ın suan en iyi inovasyon bile dedim. Bende Twitter’ı çok yogun kullanıyorum. Tumbler için pek bişi demek gerekmiyor zaten. Ancak uzun bloglar yazılarının oldugu icerikli bilgilerin verildigi bloglar ölüyor. Cünkü insanlar 140 karakterle abuk subuk seyler demeyi ya da link vermeyi tercih ediyorlar. Kendi yorumlarını katmak işlerine gelmiyor artık demek istedim.

 4. Twitter ve tumblr’ın blogging’e negatif etkisi yok bence. Hatta, blog post’ları publicize etmek için çok önemli bir araç twitter. Aynı zamanda, blog okumayan birçok insanın blog okumasını sağlıyor bence.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: