80’lerin kolpa Indiana Jones filmleri

80’li yıllarda iki tane Allen Quatermain filmi çekildi. Egzotik macera hikayeleri yazan H. Rider Haggart’ın yarattığı bir kahraman olan Allen hikayelerdeki karizmasını ne yazık ki sinemada yakalayamadı.

Indiana Jones benzeri filmlerden birisi olan King Solomon Mines ve Lost City of Gold’da Richard Chamberlain ve Sharon Stone rol aldı. Bence Richard Chamberlain’dan ne Allen Quatermain ne de başka Indy benzeri bir karakter olur. Sharon Stone da Richard’ın altına kalmayıp,filmde sürekli mızmız eden yancı kadın karakter olarak Temel İçgüdü filmine kadar insanları kendinden nefret ettirdi.

Indy filmlerinde Mısırlı Sallah rolünde hatırladığımız John Rhys Davies’in de King Solomon’s Mines’da minik bir rolü var. Yine aynı şekilde Pembe Panter’den Herbert Lom’u da görüyoruz.

Lost City of Gold’da Darth Vader’ın sesi James Earl Jones üstat da var. Kendisini Conan’da Thulsa Doom olarak izlemiştim fantastik macera filmlerinde James Earl Jones iyi gidiyor. Bu arada filmde Cassandra Peterson’da var. Kendisi daha çok Elvira Mistress of Darkness olarak bilinir. Sivilceli ergenlerin rüyalarını süsleyen seksi bir karakter olan Cassandra bu filmde çok vamp değil.

Filmi bu kadar beğenmemiş gibi görünmeme rağmen bir kaç güzel sahnesi olduğunu kabul ediyorum. Hatta muhtemelen erkeklerden oluşan geyik bir film partisinde ciddiye alınmadan güle oynaya izlenebilir…

Bu arada 2004 yılında bir tane daha King Solomon’s Mines filmi çekildi. Bu filmde yine Allen Quatermain’e hiç gitmeyen bir kişi olan Patrick Swayze seçildi. Kadın oyuncu Indiana Jones and the Last Crusade filminde de oynayan Alison Doody idi.

Bence Dennis Quaid Allen Quatermain rolüne harika giderdi diyerek bir başka Indy benzeri film serisine geçelim.

Romancing the Stone ve Jewel of Nile filmleri Michael Douglas, Kathleen Turner ve Danny de Vito üçlüsünün oynadığı bir başka egzotik macera serisidir. Michael Douglas kıyafet ve tarzıyla Indy gibi olmasa da, olaylara yaklaşımı ve çözüm yolları, kaçma kovalamaca ve dövüş sahneleri Indy ile benzerdir. Maceraperest Michael ve romantik kitaplar yazan Kathleen’in kimya uyumu Allen Quatermain filmlerindekinden çok daha iyidir.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: