Kavramlar: .Net Framework

.Net Framework nedir? Sadece bu kavram değil bir de bunların versiyonları var: 4.0 3.5 ya da 2 ya da 1. Bu versiyonların farkları nelerdir?

Framework kelimesinin Türkçesi iskelet demektir. İngilizcesi cidden çok afili duruyor ve insana sanki uzaya kaçan bir şey izlenimi bırakıyor ama değil. Adı üzerinde iskelet yapı oluşturur. Yani nasıl ki bir inşaatın iskelet yapısı olmadan duvar ve çatı koyamazsanız, yazdığınız programın ana yapısı olmadan üzerine kodlar yazamazsınız.

Eskiden çok eski kod yazanlar makine diline kadar kendileri yazardı. Hatta ben üniversiteyken (1990’lardan bahsediyorum) “adam 101010111 leri görünce ne anlama geldiğini biliyormuş” diye arkasından konuştuğumuz insanlar vardı. Haliyle o dönemde kod yazmak başlı başına bir iş olduğu için güzel uygulamaların gelişmesini görmek çok uzun zaman aldı. Zaman içinde büyük yazılım firmaları farklı programlama dillerini destekleyip geliştirerek bunları son kullanıcı, uygulama geliştiricinin hızla ve sağlam çalışan uygulamalar yapmasına olanak tanıdılar. Böylece bugün bazı kodları yazmak çok çok kolaylaştı, olaylar kodları yazmaktan ziyade uygulamanın kullanışlığı ve görselliği üzerinde daha çok durulmaya başladı.

İşte bu framework dediğimiz yapıda tamamlayıcı bir Windows uygulamasıdır. Bizim için önceden hazırlanmış, işimizi kolaylaştıran, bazı şeylerin önceden tanımlandığı bir iskelet yapıdır. Bir uygulamayı çalıştırmak için bu framework’ün bilgisayarınıza kurulmuş olması gerekiyor. 1,2,3.5 ve 4’ler ise zaman içinde geliştirilen yeni versiyonları ifade ediyor. Her yeni versiyonda yeni özellikler destekleniyor ve bazı uygulamalar kaldırılıyor. Bu framework yapısı ile yeni jenerasyon servisler, XML web servisleri gibi servisler desteklenmiş olur.

.Net Framework 4.0 ‘ün şu özellikleri vardır:
Tutarlı bir nesne tabanlı programlama ortamı sunar. İster İnternet üzerinde tutulup lokal çalıştırılan bir uygulama, ya da kodları da yürütmesi de lokal olan bir uygulama ya da uzaktan erişilen bir uygulama olması fark etmez.
Kod yürütme ortamını minimum yazılım dağıtımı (deployment) ve versiyon karmaşası problemlerini en düşük seviyede olacak şekilde sağlar.
Bilinmeyen veya yarı güvenilir 3. partilerin ürettikleri kodların bile sağlam olmasını sağlayan yürütme ortamı sağlar
Ortamların veya scriptlerin performans problemlerini çözen kod yürütmeli ortam sunar.
Windows veya Web tabanlı uygulamalar gibi pek çok farklı tipte uygulamanın programcı deneyimi anlamında kalıcılığını sağlar
.Net framework’üne uygun yazılmış kodların başka her türlü kod ile birleşik çalışabilmesi için endüstri standartlarını oluşturan bir yapı oluşturur.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: