Google Latitude hangi mobil cihazlarda, nasıl çalışır?

Google Latitude’un ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını bir önceki yazımda anlatmıştım. Şimdi sıra Latitude’un hangi cihazlarda nasıl çalıştığına dair biraz daha detaylı bilgi vermeye geldi.

Latitude’u hem webden hem de mobil cihazlardan belirli özellikler dahilinde kullanmanız mümkün. Gmail hesabınızla giriş yaptıktan sonra arkadaşlarınızı davet ederek onların o anda nerede olduklarını Google Maps üzerinden görebiliyor ve isterseniz onların da sizin o anda nerede olduğunuzu görmelerine izin verebiliyorsunuz.

Elbette hem webde ve hem de mobil cihazlar üzerinde yapabilecekleriniz bazı değişiklikler gösteriyor. Bu yazımda Latitude’un hangi mobil cihazlarda, nasıl çalıştığına değineceğim. Webde nasıl çalıştığı ve ne gibi özelliklerinden yararlanıldığı konusuna ise başka bir yazımda yer vereceğim.

Latitude’un mobil kullanımı hakkındaki en detaylı bilgiye m.google.com/latitude adresinden ulaşabilirsiniz.

Latitude’u Android destekli cihazlarda kullanmak istiyorsanız, öncelikle Google Maps (Haritalar) sürüm 3.0 ve üstünü içeren en son sistem güncellemesine sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Unutmayın, bazı bölgelerdeki Android cihazlarının bazıları, artırılmış güvenlik mekanizmaları gerektiren operatörler arasındaki yönetim kurallarından dolayı Google Haritalar ya da Android Market önceden yüklenmiş olarak gönderilmez. Eğer cihazınızda Google Maps yüklü ise uygulamayı açıp Menü > Diğer > Hakkında’yı seçerek Google Maps’in hangi sürümüne sahip olduğunuzu kontrol edebilirsiniz. Sonrasında, Google Maps içindeki ana menüden Latitude’u seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Latitude’u iPhone ile kullanmak istiyorsanız, önce Google Latitude uygulamasını App Store‘dan indirmeniz gerekiyor. Uygulamayı, iOS 4+ sisteme sahip iPhone 3G, 3GS, iPhone 4, iPad ve iPod touch (3./4. nesil) cihazlar destekliyor. Ancak arka planda konum güncelleme özelliği yalnızca iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad 3G cihazlarında destekleniyor. Diğer cihazlarda ise güncellemeyi manuel yapmanız gerekiyor, servis arka planda sürekli çalışarak anlık güncelleme yapmıyor.

Latitude uygulamasını indirdeikten sonra ana sayfa ekranınızdan Settings (Ayarlar) >General’a (Genel) giderek “Location Services” (Konum Hizmetleri) seçeneğini Open (Aç) durumuna getirmeniz ve böylece mobil cihazınızda konum hizmetlerini etkinleştirmeniz gerekiyor. Sonrasında, uygulamayı açarak Gmail hesabınızda oturum açtıktan sonra Ayarlar menüseünden “Arka planda güncelleme” seçeneğine gidip “Açık” duruma getirerek arka planda konum bildirmeyi etkinleştirmelisiniz.

Yeri gelmişken bir de küçük bilgi vermekte fayda var. Latitude’un web uygulaması, iPhone IS sürüm 3.0+ gerektirir ve iPhone, iPod touch cihazlarında Safari tarayıcıda doğru olarak çalışır. İlaveten web uygulaması, arka planda raporlama özelliğini desteklemez yani otomatik anlık güncelleme yapmaz. Sürümünüzü güncellemek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Latitude’u Blackberry‘den veya Symbian‘dan kullanmak istiyorsanız, uygulama renkli Blackberry ve Symbian S60 cihazlarının çoğunda çalışır. Latitude’u Symbian N82 veya N95’e yüklemeden önce, cihazınızın yedeğini almanızı ve en son cihaz donanım sürümüne geçiş yapmanız gerekir.

Güncellemeleri tamamladıktan sonra S60 3. sürüm FP2 telefon yani Nokia 5320 XpressMusic, 6210 Navigator, 6220 Classic, 6650, N78, N79, N85, N96, N96-3 kullanıcıları Latitude’a, Settings (Ayarlar) > Connection (Bağlantı) > Destinations (Hedefler) > Options (Seçenekler) > Default connection’a (Varsayılan bağlantı), İnternet’i veya kullanmak istediğiniz APN adımlarını seçerek ulaşabilir.

Latitude’u Windows Mobile 5.0 ve üstü cihazlarda kullanmak istiyorsanız, çoğunda çalışmasına rağmen bazı Windows Mobile cihazlar, baz istasyonu kimliğine dayalı olarak konum algılamayı desteklemeyebilir.

Latitude’u, Sony Ericsson‘dan kullanmak istiyorsanız servis, bu cihazların bazılarında da destekleme özelliklerine göre çalışır. Sony Ericsson telefonunuzda Latitude sürüm 3.0+ bulunup bulunmadığını Latitude ana menüsünden kontrol edin. Telefonunuz G705, C905, C510, W705, W715, C901, W508, C903, T707 ve W995 ise ve Latitude sürüm 3.0+ yüklü değil ise buradan indirebilirsiniz. Sürümü güncelledikten sonra latitude’u kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son olarak sevdiklerinizle bol bol eğleneceğiniz seyahat dolu günler dilerim. 🙂

İmajlar: Freshestgear.com, Simplemobilereview.com, Nat.org/blog

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Bağımlılık yapan zombi oyunu Zombie Tsunami iPad ve iPhone’da!

Zombie

Zombie Tsunami, iPhone, iPod touch ve iPad ile uyumlu ücretsiz ama son derece eğlenceli bir oyun. Tüm dünya, Amerika, Mısır, Fransa hatta Himalayalar bile zombilerin işgali altında ve sen de onlardan birisin! Görevin: İnsan ırkını yok etmek 🙂

Mobigame tarafından yapılan ve App Store’dan buraya tıklayarak ücretsiz indirebileceğin oyunda, zombilerin tipleri hayli komik, kocaman ağızlarıyla karşılarına çıkan insan, araba, otobüs, tank benzeri ne varsa silip süpürüyorlar.

Yazının devamı >>

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: