Dellamorte Dellamore

İtalyan çizgiromanları arasında kabuslar detektifi Dylan Dog oldukça popülerdir. Bu karakterin yaratıcı Tiziano Sclavi, Dylan Dog’u 1986 yılında çizmeye başlarken Rupert Everett’ten esinlendiğini belirtmiştir.

1994 yılına gelindiğinde Tiziano Sclavi Dellamorte Dellamore ya da Amerikanca versiyonuyla söylemek gerekirse Cemetery Man filminin senaryosunu yazar.

Dario Argento’nun öğrencilerinden Michele Soavi’nin yönettiği bu filmin başrolünde Rupert Everett’i görmek pek şaşırtıcı olmayacaktır.

Çizgi romanda Dylan Dog ve kankası Groucho Marx’ın yerini filmde Francesco Dellamorte ve Gnaghi adlı karakterler alır. Film Dylan Dog’un sinemaya uyarlanışı değildir ama karakterlerin hareketleri ciddi anlamda çizgi romanı çağrıştırır.

Edebiyatta çok sık kullanılan, aşk ve ölüm arasındaki ilişki bu filmin temelinde yer alıyor. Zaten dellamorte “ölümün”, dellamore “aşkın” demek.

Filmde kahramanımız Dellamorte, yaşamını bahçıvanı olduğu mezarlıkta yardımcısı Gnaghi ile birlikte dirilen zombileri öldürmekle geçirir. Bir gün oldukça güzel bir kadın mezarlığa gömülünce işler karışır.

Filmle ilgili ilginç bir not olarak Dellamorte’nin zombilere ateş ettiği sahnelerin bir tanesinde arka planda Sezen Aksu’dan Hadi Bakalım şarkısını dinleriz. Sözlerinde “Sen seni bil sen seni ,yoksa öcüler yer seni” olan bir şarkının bu filme konması pek rastlandı değil sanki…

Filmin çok güzel bir finali var. Kaçırmayın izleyin derim…

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: