Etkileyici Sahneler – Cinema Paradiso ve Deer Hunter

Cinema Paradiso

Giuseppe Tornatore’den mükemmel bir film. Ünlü bir yönetmen çocukluğunun geçtiği kasabaya, film aşkını ona aşılayan kasaba sinemasının makinisti Alfredo’nun cenazesine gelir. Çocukluk ve ilk aşkına dair anılarını Tornatore bize o kadar canlı bir şekilde yaşatır ki filmin sonunda salya sümük bir şekilde kalakalırız.

Alfredo, artık ünlü bir yönetmen olan ama bir zamanlar afacan yardımcısı olarak yanında çalışan Toto’ya harika bir hediye bırakmıştır. Kasabanın papazı tarafından gösterilmesi yasaklanan tüm öpüşme ve erotik sahneleri saklayan Alfredo, onları kolajlayıp Toto’ya bırakmıştır.

Toto ile birlikte bizde bu hediyeyi izleyelim. Filmi izlemeyenler veya unutanlar varsa 3 saatlik Director’s Cut versiyonunu izlemelerini öneririm

Deer Hunter

Bu filmin sonunda yer alan rus rulet sahnesi beni çok etkilemişti. Tekinsiz karakterlerin değişmez aktörü Christopher Walken’ı bu filmde tanımıştım. Kendisi de en iyi yardımcı erkek oyuncu oscarını bu filmle aldı. Rulet sahnesinde, silahın tok tetik sesinin iğrençliği ve rahatsız ediciliği insanı feci gerebilir. Karakterlerin savaş öncesi ve sonrası değişimlerini çok güzel veren film, ne kadar Vietnam Savaşı gibi gerzek bir savaşı konu alsa da çok etkileyicidir.

Aktörlerin silahı kafaya dayayıp tetiği çektikleri sahnelerde gerçek tek bir kurşun kullanılmıştır ama kurşunun kovanın ateşleme bölümünde olmamasına dikkat edilmiştir. Böylece aktörler her ne kadar güvende olsalarda silahın içinde gerçek bir kurşun olmasının verdiği gerginliği hissetmişlerdir.

2 Yanıt “Etkileyici Sahneler – Cinema Paradiso ve Deer Hunter”

  1. Sahneler süper ek olarak Once Upon a Time in America’yı eklemek isterim. Yıllar sonra Noodles’ın çocukken Deborah’ı dans ederken gizlice izlediği yere gelmesi ve aynı delikten baktığında geçmişin canlanması. Bence çok dramatik. Deborah’ın gençliği rolünde kariyerinin daha çok başındaki Jennifer Connelly ve Noodles rolüyle Robert de Niro ve soundtrackiyle unutulmaz bir film benim için

    • Ekleyelim üstat, hatta istersen ilerde başka sahneler ekleyebilme olasılığına karşı arada Etkileyici Sahneler yazı dizileri yapılabilir, Yazı yazmak isteyen etkilendiği sahneleri bu başlık altında koyar….

      Bu arada bende o filmde tatlı elinde bekleyen çocuğun kız mı yoksa tatlı mı ikileminde tatlının kazandığı sahneye bayılırım

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: