Kısa filmler ve ödülleri

Geçen günlerde kısa filmlerden bahsetmiştim. Akbank’ın Kısa Film Festivali’nin kazananlarını izledikten sonra bu yoğun ilgi oluşmaya başlamıştı. Peki hangi filmler ödülleri almıştı?

Bu sene 7.si yapılan Akbank Kısa Film Festivali’nde 286 film yarıştı.

Kurmaca dalında ödülü Güçlü Yaman’ın “Dönüşü Olmayan Yolculuk” adlı filmi aldı. Bu film ayrıca benim o günkü 2. filmim oldu. Aslında birinci olabilirdi. Ancak işlenen konu fazla sert işlenmiş geldi bana. Ancak konunun sert olması zaten sert işlenmesini gerektiyordu diyebilirsiniz aranızda izleyenler varsa. Biraz mizah ile konu daha iyi işlenebilirdi diye düşünüyorum. Filmi ilginç yapan gerçek bir olaydan esinlenmesi.

En iyi belgesel ödülünü Aykut Alp Ersoy’un “Urbanbugs” aldı. Bu film benim için gecenin 1.si oldu. Nedeni ise konun çok iyi işlenmesi ve belgeseldeki konukların açıklığı. Sözler, çekimler herşey çok iyiydi. Kısa bir filme dair her şey vardı. Geniş bir konu kısa ve net bir şekilde izleyiciye aktarılmıştı.

En iyi belgesel ödülü Aysim Türkmen’in “Selahattin’in İstanbul’u” belgeseli aldı. Aslında bu kategoride ödülü 2 belgesel alması iyi oldu. Benim içinde bu belgesel diğeri kadar hoştu ancak bir sıralama yapmam gerekirse benim için 3. sıra da yer aldı diyebilirim. Nedeni ise konun fazla uzaması ve tekrar görüntülerinin çokluğu. İşlenen konun, gündem konularından biri olması ilgimi çeken diğer noktalardan biri oldu.

En iyi kurmaca dalında İlker Çatlak ve Johannes Duncker’in “Namibya Şehir İken” adlı yapımı ödülü aldı. Bu film benim için son sırada yerini aldı. Aslında izlediğim ilk filmdi ama nedense beni sarmadı. Belki bakış açımdan, belkide o an ki havamdan ısınamadım. Başlayışı ve bitişi ilginç olan film bana göre her yönü ile diğer filmlerin yanında biraz eksik kaldı.

Filmlerin konularını bilerek yazmadım. Ucu açık cümleler yazıp sizleri meraklandırim istedim. Filmleri bir şekilde edinip izlemenizi ve yorumlarınızı paylaşmanızı istiyorum. Umarım bunlar gibi güzel kısa filmleri böyle etkinlikler ile Türkiye’de görmeye devam ederiz.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: