80’lerin komedi starlarından Steve Martin

Video kaset döneminde izlediğim 2 Beyinli Adam ve Three Amigos beni Steve Martin ile tanıştıran filmlerdir.

2 beyinli adam’da Kathleen Turner’la birlikte adı bir türlü doğru telaffuz edilemeyen beyin cerrahı Dr. Michael Hfuhruhurr’ı canlandırdı. Bu film bence Mel Brooks filmlerine ciddi anlamda benzemektedir.

Three Amigos’da Chevy Chase ve Martin Short’la birlikte oynadı.(Saturday Night Live’dan Jon Lovitz’in de minik bir rolü var) Sessiz film dönemindeki Lone Ranger tarzı westernlere gönderme yapan filmde El Guapo’ya karşı mücadele eden 3 aktörün komik hikayesi anlatılıyordu. Filmdeki My Little Buttercup ve Blue Shadows şarkıları da oldukça başarılıdır.

Little Shop of Horror filmindeki sadist dişçi rolünde de karşımıza çıkan Steve’e bu filmde Rick Moranis, John Candy, James Belushi ve Bill Murray de eşlik etti. Bu komedi müzikalde Steve Martin’in motorsikleti ile havadan inerek karizmatik park edişi aklımda kalan sahnelerden…

Dead Men Don’t Wear Plaid filmi izlediğim en ilginç Steve Martin filmiydi. Film siyah beyaz Noir filmlere gönderme yaparken, gerçek noir’lardan sahneler alıyordu. Bu şekilde Steve Martin, Cary Grant, Burt Lancaster, Humprey Bogart, Bette Davis, Lana Turner, Ava Gardner, Veronica Lake gibi eski starlarla birlikte oynadı. Steve Martin’in filmdeki asistanı Philip Marlowe olması, Dashiell Hammett ve Raymond Chandler tarzı, yer yer Citizen Kane kokan sahneler inanılmazdır.

Planes, Trains and Automobiles, gülmekten gözümden yaş getiren filmlerdendir. Özellikle ters yolda iki tırın arasından geçerken John Candy’nin şeytan kılığında Steve Martin’e gülmesi harika bir sahnedir. Yine aynı şekilde ikilinin birlikte kaldığı otel odasının sabahında Steve Martin’in havlu yerine Jonh Candy’nin donunu kullanması çok komiktir. Filmin sonunda John Candy’nin durumuna üzülüp ağlamıştım. (O sırada arka planda çalan Everytime you go away şarkısının da etkisi var) Filmde Kevin Bacon’un da minik bir rolü var.

Dirty Rotten Scoundrels her zaman defalarca izlenebilecek ve gülünecek bir film. Michael Caine ile birlikte müthiş bir uyum yakalayan Steve Martin’e filmde Star Wars’un Palpatine’ı Ian McDiarmid de eşlik eder. Michael Caine’in Steve Martin’in ayağını bir dal ile kırbaçladığı sahnede feci şekilde güldüğümü hatırlıyorum.

The Jerk filminde yabancı İnek Şaban diyebileceğimiz bir rolde karşımıza çıkan Steve’in filmde söylediği You Belong to me şarkısı süperdir.

Roxanne, Parenthood, Lonely Guy gibi diğer 80’lere ait Steve Martin filmleri de fena değildir ama benim favorilerim yukarda yer alanlar….

Haa bir de yenilerden Pink Panther’deki “Ay wud layk tu bay e dambörgeaaar” var.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: