There can be only ONE

1986 yılında çevrilen Highlander gayet sağlam bir fantastik aksiyon filmidir. 16yy’dan bugüne gelen İskoçyalı Connor MacLeod ölümsüzler diye anılan bir türden gelir. Sadece kafaları kesildiğinde gerçekten ölebilen bu ölümsüzler, birbirlerini öldürerek sonunda sadece tek bir ölümsüz olarak bilgeliğe erme ödülünü almayı hedeflemişlerdir.

Filmin başında MacLeod ile başka bir ölümsüzün kılıçlarla dövüşünü izleyerek hemen havaya gireriz. İlerleyen dakikalarda flashbackler sayesinde MacLeod’un geçmişte karısının ve ona kılıç kullanmayı öğreten arkadaşı ve hocası Ramirez’in Kurgan adlı bir diğer ölümsüz tarafından öldürüldüğünü öğreniriz. Ramirez, Kurgan’ı neredeyse öldürmeye başaracaktır. Ama Ramirez Kurgan’ın boynunu tam olarak koparamayacak ve sonrasında Kurgan, Ramirez’in işini bitirecektir.Filmin baş düşmanı olan Kurgan günümüzde Victor Kruger adıyla dev kılıcıyla diğer ölümsüzlerle olan düellolarından sağ kalmayı başarmıştır.

Günümüzde Russel Edwin Nash adını kullanan MacLeod ile Kurgan filmin sonunda, dünyada kalan son iki ölümsüz olarak feci kapışırlar. Zafer tabiatıynan MacLeod’un olur. Şimşekler ve ışıklar eşliğinde MacLeod ödülünü alır ve son ölümsüz olmayı başarır.

Filmde MacLeod’un arkadaşı ve hocası olan Juan Sanchez Villa-Lobos Ramirez’i Sean Connery canlandırmaktadır.

Filmin müziklerini Queen yapmıştır. Normalde sadece bir şarkı yapmayı planlarken filmin tanıtım videosundan etkilenip, A Kind of Magic albümlerinde yer alan çoğu şarkıyı bu film için yazarlar.

Özellikle Who Wants to Live Forever şarkısı bence filmin en başarılı şarkısıdır. Şarkının içinde yer alan Who waits forever anyway cümlesi insanı kopartır.

Daha sonra çevrilen Highlander filmlerini izlemenizi hiç önermiyorum. Ana filmin mesajında olduğu gibi There can be only one…..

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: