Terminator’den önce Westworld vardı

Jurassic Park’tan tanıdığımız Michael Crichton 1973 yılında Westworld adlı filmiyle Yul Brynner’ı dönemin Terminator’u yaptı.

Zenginler için düzenlenmiş bir eğlence parkında Westworld, Medieval World ve Roman World adlı üç bölümde, katılımcılar her çeşit fantezilerini robot oyuncular karışısında gerçekleştirebilmektedir.

Ortaçağ dünyasında kara şövalyenin elinden prensesi kurtarmalar, roma dünyasında gladyatör dövüşlerine katılmalar ,zevk partileri vermeler, batı dünyasında bar kavgaları ve düellolar düzenlemeler, eğlence parkına gelenleri oldukça memnun bırakıyordu.

Robotların oldukça gerçekçi görünüşleri ve hareketleri, olayları daha realist kıldığından eğlence ve heyecanın dozu yüksekti.

Ama robotları yöneten ana bilgisayarda meydana gelen bir arıza, tüm macerayı korku dolu bir kaçışa dönüştürdü.

Filmin başrol oyuncusu Peter, Batı Dünyasında bir silahşörü düelloda öldürür. Bilgisayardaki arıza sonrasında silahşör intikam için Peter’ın peşine düşer.

Takip ve kovalamaca sahneleri filmi küçükken izlediğim için zamanında epey tırstırıcı gelmişti. Robotun gözlerinden etrafı piksel piksel görmemiz daha sonra pek çok filmde kullanılacaktı.

1976 yılında Future World adlı bir devam filminde Silahşör Robotumuz Yul Brynner yine minik bir rol ile karşımıza çıksada, ikinci film ilki kadar etkileyici olamayacaktı.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: