Fıstıkyeşili’nin bu hafta seçtiği filmler

Haziran’ın bu son haftasonunda 5 yeni film sinemaseverlerle buluşmak üzere gösterime giriyor. Korku, savaş, komedi filmlerinin gösterileceği bu haftaki filmler söyle: Ruhlar Bölgesi (Insidious),

Özgürlük Yolu (The Way Back), Kadının Fendi (Made in Dagenham), Kartal (The Eagle) ve Çömez (Cherry).

Ruhlar Bölgesi / Insidious

2010 ABD yapımı korku filminin yönetmeni James Wan. Oyuncuları ise Patrick Wilson (Josh), Rose Byrne (Renai) ve Ty Simpkins (Dalton).

Testere filminin yaratıcılarının imza attığı Ruhlar Bölgesi adından da anlaşılacağı üzere ruhlar aleminin gerçek dünyaya karıştığı bir film. Josh ve Renai üç çocuğu olan mutlu bir çifttir. Yeni taşındıkları evde yaşadıkları tuhaf olaylardan sonra Renai başka bir eve taşınmak ister. Oğulları Dalton da doktorların adlandıramadıkları bir hastalığın pençesindedir, tüm vücut fonksiyonlarının çalışmasına rağmen bir türlü uyanamamaktadır. Lambert ailesi yeni eve taşınsalar da tuhaf olaylar yaşamaya devam ederler. Evdeki eşyalar gece gündüz yer değiştirir, kapılar kendiliğinde açılır kapanır, acayip sesler duyulur. Bunun üzerine Renai eve medyum çağırır ve bundan sonra yaşananlar pek de sıradan şeyler olmayacaktır.

Konusu ile bilinen bir gerilim korku filmi olmasına rağmen ABD’de hayli iyi bir gişe başarısı yakalayan film bu haftanın öne çıkanları arasında.

Özgürlük Yolu / The Way Back

2010 ABD yapımı filmin yönetmeni Peter Weir. Oyuncuları ise Colin Farrell (Valka), Ed Harris (Mr. Smith), Saoirse Ronan (Irena) ve Jim Sturgess (Janusz).

Bir savaş filmi olan Özgürlük Yolu yaşanmış bir hikayeyi anlatan bir yol filmi. 1940 yılında bir grup asker esir oldukları askeri kamptan kaçarlar. Sovyet Rusya’ya bağlı Sibirya’daki bu kamptan kaçmak düşünüldüğü gibi kolay değildir. Üstüne üstlük kaçıştan sonra yayan gidilmesi gereken 4000 millik bir yol vardır. Kaçışın ardından Hindistan’a varan askerlerin yol boyunca yaşadıkları macera ve dram ele alınıyor.

Farrell sever biri olarak bu film de benim favorilerim arasında.

Kadının Fendi / Made in Dagenham

2010 İngiltere yapımı olan komedi filminin yönetmeni Nigel Cole. Oyuncuları ise Sally Hawkins, Andrea Riseborough, Bob Hoskins ve Rosamund Pike.

1968 yılında Ford fabrikasında çalışan bir grup kadın erkeklerle eşit haklara sahip olmak için ayaklanırlar. Feminist bir ittifakın mücadelesini eğlenceli ve kahkahalı bir şekilde anlatan filmde, hayatları mutfak ile fabrika arasında geçen kadınların tek isteği cinsel ayrımın ortadan kalkarak erkeklerde eşit kazanç ve hak elde etmektir. Bu durumda işte patronlarına, evde kocalarına, sosyal hayatta ise devlete karşı durmak zorunda kalan bu kadınlar mücadelelerinin sonucunda istediklerini elde ediyorlar.

Neşeli ve duygusal bir İngiliz komedisi izlemek istiyorsanız bu film tam birebir.

Kartal / The Eagle

2011 ABD yapımı savaş-macera filmi olan Kartal’ın yönetmeni Kevin Macdonald. Oyuncuları ise Channing Tatum (Marcus Aquila), Mark Strong (Guern), Jamie Bell (Esca), Denis O’Hare (Lutorius).

Rosemary Sutcliff’in klasik hikayesinden uyarlanan film destansı bir Roma macerasını anlatıyor. M.S. 140 yılında, Ninth savaşçıları İskoçya’da kayıplara karışırlar. Aradan 20 yıl geçtikten sonra genç bir komutan olan Marcus babasının onurunu kurtarmak için Roma’dan ayrılır. Amacı Ninth lejyonunun nerede ve nasıl kaybolduğunu bulmaktır. Bu tehlikeli yolda ilerlerken gizemi çözmesinde esir Esca yardım eder. Bu iki adam yaşadıkları heyecanlı macerada sadakat ve ihanet, dosluk ve nefret arasında gidip gelirler.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: