Retro Bilimkurgu Fikirleri

70’lerde çevrilen iki güzel bilim kurgu filmi vardır. Logan’s Run ve Soylent Green.

O dönemlerde Dr Moreau’nun adası ve Maymunlar Gezegeni gibi hit filmlerde oynayan Charlton Heston ve Michael York bu filmlerde de başroldedir.

Logan’s Run, 23.yy’da bir kubbe şehir içinde insanların refah içinde yaşadığı bir dönemi anlatır. Ama ne yazık ki bu durumun bir olumsuz yanı vardır. O da 30 yaşına ulaşan insanların öldürülmesidir. Bu durumdan kaçmak isteyenlere Runner, onları yakalayan görevlilere de Sandman denmektedir. Kahramanımız Logan, Jessica 6 ile karşılaşana kadar bir Sandman iken, gelişen olaylar sonrasında bir Runner olarak en yakın arkadaşı Sandman Francis’den kaçip şehri terkedecek ve dışarda bambaşka bir dünya keşfedecektir

Soylent Green’de ise konumuz soyu tükenen yemek kaynaklarıdır. Dünya aşırı nüfusa sahip olduğu için yiyecek konusu sıkıntılıdır. Devlet insanlara belirli ölçüde su ve soylent adını verdiği gizemli bir yiyecek maddesi dağıtarak açlığı engellemeye çalışmaktadır. Normal gıda malzemeleri karaborsada ciddi fiyatlarda satılmaktadır. Kahramanımız Detektif Thorn, Soylent gıdasını üreten şirketin patronunun ölümünü soruştururken, bu gizemli gıdanın kaynağını öğrenir. Bu kaynak ölen insanların vücutlarından başka birşey değildir.

Nüfus kontrol ve Gıda kontrol bilimkurgu temalarında yer almasına rağmen günümüz politikalarında kullanılmaktadır.

Eski ABD dışişleri bakanı Henry Kissinger’ın ünlü bir sözü vardır. “ Petrolü kontrol edersen ülkeleri, gıdayı kontrol edersen insanları kontrol edersin”

Özellikle genetiği değiştirilmiş gıdalar ve tohumlar ile global tarımı etkileyen şirketler, bu gıdalar ile hastalıklı insan sayısını arttırmışlardır.

Son yıllarda yaşanan kanser ve benzeri hastalık vakalarının artışının tek sebebi gıda olmasa da, yediğimiz şeylerin üzerimizdeki etkisi büyüktür.

Gelişmemiş ülkeler üzerine salınan genetiği değiştirilmiş gıdalar buradaki insanların kısır olma oranlarını ne kadar etkiliyor acaba ? Paranoyak olmamak lazım ama bir dönem hamile kadınlar üzerinde yapılan aşı deneylerinin trajik sonuçlarını unutmamak lazım.

Gıda ve nüfus kontrolü yaparak, global otorite sağlamak, bu otoriteyi sürekli kılmak için toplumları birbirine düşürecek senaryolar üretmek, düşünmeyen, koyun gibi yaşayan, her fikrin rahatlıkla empoze edilebildiği boş insanlar yaratmak günümüzün en popüler konuları arasında….

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: