AKIRA – Bir Anime Klasiği

1988 yapımı Akira, zamanının oldukça ötesinde bir filmdir. Cyberpunk öğelerini anime formatıyla harmanlamış, güzel bir senaryoya sahip,  kült statüsüne erişmiş bir filmden bahsediyorum.

16 Nisan 1988’de Tokyo, bir nükleer patlamayla yok olarak, 3. Dünya Savaşının başlayışını hazırlar. Savaş sonrasında tüm dünya düzeni değişir.

Tokyo’nun yokoluşundan 31 sene sonra yapay bir ada üzerine kurulan Neo-Tokyo, politik çekişme, devlet karşıtı terörizm ve çete savaşları içindedir.  Filmin başkahramanları Kaneda ve en yakın arkadaşı Tetsuo da Capsules adlı bir motorsiklet çetesinin üyeleri olarak Neo-Tokyo’da yaşamaktadırlar.

Detaylara girmeyeyim ama film ilerledikçe Tetsuo’nun kontrol etmekte zorlandığı bazı zihinsel güçlere sahip olduğunu öğreniriz. Tokyo’yu yokeden patlamanın kaynağı da Tetsuo gibi güçlere sahip olan Akira adlı bir başka çocuktur. Tetsuo, Olimpiyat stadının altında bir bölmede Akira’nın organlarının saklandığını öğrenince, güçlerine ilişkin daha detaylı bilgi almak için onlara ulaşmaya çalışır.

Cyber punk türüne dair yapılmış çok film yoktur ve bunların içinden çıkan iyilerin sayısı da azdır. Akira bence kesinlikle en iyi ilk 10 cyberpunk filmi içinde yer alır.

Son olarak Kaneda’nın kırmızı motorsikletinin, motorlara sevdalı olanlar için ciddi bir fetiş objesi olduğunu belirteyim.

Ghost in the Shell’de görüşmek üzere….

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: