Bir şans daha: “Kişisel gelişim”

Fıstıkyeşili’nin geçmiş yazılarını karıştırırken aşağıdaki “kişisel gelişim” etiketli yazılara bir şans daha verilmesi gerektiğini düşündüm.

Geçmişte kalıp gidemeyecek veya gözden kaçamayacak kadar okumaya değer olduklarını düşünüyorum. Bakalım siz de okuduktan sonra aynı fikirde mi olacaksınız?

Keyifli okumalar:)

“Hayır diyemeyenler için: Pozitif ‘HAYIR’ın Gücü”

William Ury’nin yazmış olduğu ve İnkilap Kitabevi tarafından yayınlanan “Pozitif Hayırın Gücü” adlı kitap, okuyucularına ‘Hayır’ diyerek ‘Evet’e ulaşmanın yollarını sunuyor. Yazarın beş yılda kaleme aldığı kitap, Mahatma Gandhi’nin şu sözüyle açılış yapıyor: “İnançla söylenmiş bir ‘Hayır’, sırf gönül almak, daha da kötüsü sorunlardan kaçmak için sarf edilmiş bir ‘Evet’ten daha iyi ve değerlidir.

“Gelişen Ruhlar İyileşen Yaralar”

Yazar kişilik tiplerini, kendi araştırmaları ve verdiği eğitimler sonrasında edindiği tecrübeler doğrultusunda insanların çocukluk yaralarının hem kişiliklerinde hem de bedenlerinde değişime neden olduğunu öne süren bir kitap hazırlamış. Bu tip sonuçları ilk açıklayan kişi değil. Aslında Wilhelm Reich’in çalışmaları bu anlamda daha da doyurucudur. Bir sonraki yazımda W. Reich’in hayatı ve çalışmaları hakkında bir kısa makale hazırlamayı düşünüyorum. Ama madem kitap özeti dedik, kaldığımız yerden devam edelim.

“Güçlü bir iş fikri hakkında kısa bir hikaye: Yolveren”

Yolveren, Joe adında başarıya susamış, hırslı ve genç bir girişimcinin hikayesi. Joe her ne kadar çalışsa da hedeflerinden uzaklaştığını hissinden kurtulamayan bir adamdır. Bir gün, kötü geçen bir çeyreğin sonunda çok önemli bir satış konusunda umutsuzluğua kapılmış bir haldeyken, esrarengiz Pindar’dan fikir almaya karar verir. Pindar, hayranları tarafından Başkan olarak çağırılan efsanevi bir danışmandır.

“Hızlı Okuma Notları”

Hızlı okuma üzerine 6 haftalık bir kursa katılıyorum. Bu kursta öğrendiklerim hakkında sizlere bir şeyler aktarmak isterim: Okumanın %95′i beyin, %5′i göz ile yapılır. Yani okuma hızınızı arttırmak için göz alıştırmaları yapmanızın yanı sıra beyninizi de eğitmelisiniz. Normal yetişkin bir insanın okuma hızı dakikada 200 – 400 kelimedir. Eğer ki okuma hızınız dakikada 80′in altında ise bir göz doktoruna gitmenizde fayda var. Bir üniversite öğrencisi veya yüksek lisans öğrencisi bu limitlerin üzerinde okumaktadır. (Kişisel notum: Kursta gözlemlediğim kadarıyla genelde bu limitlerin çok altında…)

“Kadınların Kariyerini Sabote Eden 101 Hata”

Dr. Lois P. Frankel tarafından yazılan “Kadınların Kariyerini Sabote Eden 101 Hata”, Frankel’in bir koç, eğitimci, insan kaynakları uzmanı ve psikoterapist olarak geçirdiği 25 yılın birikimi ile ortaya çıkmış bir kitap. Kitap, kadınların iş hayatında yaptıkları benzer hataları anlatırken, koç olarak kariyerlerinin dizginlerini ele almaları için kadınlara verdiği önerileri ve kadınları potansiyellerini tam olarak gerçekleştirmelerinden alıkoyan sebepleri de içeriyor.

“Marcus Buckingham’dan bir bestseller: GÜÇ”

İş hayatı alanındaki en önemli 50 düşünür arasında gösterilen Marcus Buckingham tarafından yazılan “Güç”, iş yaşamında başarıya götüren 6 güçlü adımı anlatıyor. Gallup’ta 17 yıl çalışan ve burada dünyanın en iyi liderleri, yöneticileri ve iş yerleri hakkında araştırmalar yapan Gallup, araştırmalarının meyveleri ile “Önce Bütün kuralları Yıkın” ve “Now, Discover Your Strenghts” gibi çok satan kitapların ardından “GÜÇ”ü kaleme aldı. Buckingham, kendi şirketi ile güçlü yönlerle ilgili danışmanlık, eğitim ve e-öğrenme hizmeti veriyor.

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: