Fıstıkyeşili’nin bu hafta seçtiği filmler

Temmuz aynın bu ilk gününde 5 yeni film gösterime giriyor. Transformers serisinin 3. filmi Ay’ın Karanlık Yüzü Çarşamba günü sinema salonlarında yerini aldı. Haftanın yeni filmleri arasında Tanrılar ve İnsanlar (Des hommes et des dieux) Üç (Drei), Dehşetin Gözleri (Zwart Water), Aşka Şans Ver (La Chance de ma vie), Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin) yer alıyor. Herkese şimdiden iyi seyirler…

Transformers 3: Ay’ın Karanlık Yüzü / Transformers: Dark of the Moon

Üç boyutlu aksiyon dolu görsel bir şölene hazır olun!

Tüm dünyada aynı anda gösterime giren filmin yönetmeni Micheal Bay, oyuncuları kadrosunda ise Shia LaBeouf, John Malkovich, John Tutturro, Josh Duhamel ve Tyrese Gibson yer alıyor.

Çizgi film olarak çocukların ilgiyle izlediği Transformers ilk olarak 2007 yılında sinema salonlarında yerini almıştı. Uzaylılar hakkında merak edilen sırları konu alan ilk iki filmden sonra üçüncü filmde farklı bir şey beklemek tabii ki mantıksız olurdu. Bu sefer Transformer’lar ayın yüzeyinde dünyayı kurtarma mücadelesine giriyorlar.

1969 yılında ay yüzeyinde tespit edilen Cybertron uzay gemisini keşif için Nasa tarafından Apollo 11 aya gönderilmiştir. Günümüzde bir görev yeniden keşfedilen bu geminin içinde müthiş bir teknolojinin saklandığı ortaya çıkar. Bu gemiye ve sırrına hakim olmak isteyen başkaları da vardır. Ancak öyle büyük bir savaş ortata çıkar ki, Transformer’lar tek başlarına bizi kurtaramayacak duruma gelirler.

Tanrılar ve İnsanlar / Des hommes et des dieux

2010 Fransa yapımı dram türündeki filmin yönetmeni Xavier Beauvois, oyuncuları ise Lambert Wilson, Micheal Lonsdale ve Olivier Rabourdin.

Mağrip bölgesinde köktendinci gruplar tarafından çıkartılan olaylar ülkeyi zorlu günlere iter. Bir dağ köyünün tepesindeki manastırın keşişleri ile müslüman köylüler huzur içinde yaşamlarına devam ederken şiddet olayları ile karşı karşıya gelirler. Ordu koruma teklif etse de keşişler yaklaşan tehlikeye karşı pes etmeden manastırı terketmezler. ancak militanlar manastırın kapısına dayandığı gün gelmiştir ve keşişlerin arasında kalmakla gitmek arasında bir anlaşmazlık ortaya çıkar. Bence bu haftanın yeni filmleri arasında en dikkat çekici olanı.

Üç / Drei

2010 Alman yapımı dramatik komedi türündeki filmin yönetmeni Tom Tykwer, oyuncuları ise Sophie Rois, Devid Striesow ve Micheal Dorn. Koş Lola Koş (Run Lola Run) ve Koku: Bir Katilin Hikayesi (Perfume: The Story of a Murderer) filmlerine imza atan yönetmen Tom Tykwer bu yeni filmi ile günümüzdeki aşk ilişkilerine komik ve alaycı bir açıdan yaklaşıyor.

Haber sunucu Hanna ile sanat teknisyeni Simon’un 20 yıla süren bir birliktelikleri vardır. 20 yıl boyunca bir ilişkide olabilecek bütün iniş çıkışları yaşayarak dengeyi tutturmuş bir hayatı birlikte yaşamaktadırlar. 20 yıldan sonra öyle bir an gelir ki, artık önlerini göremez durumdadırlar. İkisi de birbirlerinden haberleri olmadan yeni bir aşka doğru yelken açarlar. Ancak aynı kişiye aşık olmuşlardır; Adam isminde bir erkeğe.

Dehşetin Gözleri / Zwart Water

2010 Hollanda yapımı korku filminin yönetmeni Elbert Van Strien, oyuncuları ise Hadewych Minis, Isabelle Stokkel ve Steven Boen. Konusunun Halka, Garez gibi filmlere benzemesiyle dikkat çeken Dehşetin Gözleri, Hollanda’nın en korkunç filmleri arasında. Aynı zamanda Fantas Porto film festivalinde En İyi Film ve En İyi Senaryo ödüllerinin de sahibi.

Christine evlidir ve Lisa adında 9 yaşında bir kızı vardır. Ailesinden miras kalınca doğup büyüdüğü eve kocası ve kızı ile birlikte taşınmaya karar verirler. Lisa evin bodrumunda Karen adında yabancı bir kızla karşılaşır ve ikiz kardeşi Christine tarafından öldürüldüğünü söyler. Anne ve babası bunu Lisa’nin bir hayal ürünü olarak görürler. Fazla zaman geçmeden Christine kendini ele verecek şekilde davranmaya başlar ve kocası bunların gerçek olduğu hissine ister istemez kapılır. Evde ölümle sonuçlanan olayların yaşanmasına az kalmıştır.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: