Korku tutkunları için “Insidious”

Kendimi bildim bileli korku kitaplarını okumayı ve korku filmlerini izlemeyi sevmişimdir. En popülerinden en bilinmeyenine uygun döneme karşıma çıkan her türlü korku filmlerini izledim diyebilirim. Hal böyle olunca “Insidious”ın 7’lik imdb puanını görüp de izlememem söz konusu olamazdı.

Korku filmlerini az ya da orta derecede seviyorsanız bu filme gitmenizi kesinlikle önermem. Ama korku filmlerini cidden seviyorsanız ve psikolojik korku bile olsa dayanırım diyorsanız film tam size göre…

Saw ve Paranormal Activity’nin yapımcılarının 2010 tarihli filmi olan Insidious’da, The Switch ve A-Takımı’ndan tanıdığımız Patrick Wilson, X-Men First Class ve Bridemaids’den tanıdığımız Rose Byrne ve Revolutionary Road’dan tanıdığımız Ty Simpkins baş rollerde yer alıyor.

Yoğun bir iş gününün ardından yarı aç ve oldukça yorgun olarak girdiğimiz filmin jeneriği eski tarz korku filmlerini anımsatarak doğru bir tercih yaptığımızın daha en baştan altını çizdi.

Ruhlar Bölgesi olarak Türkçeleştirildiği ve bu ismin filmi yansıtmadığını düşündüğüm için yazıda filmin orijinal adını kullanacağım. Pek tabii yazının bundan sonrası spoiler içeriyor uyarısını yaparak başlayayım.

Film yeni taşınmış bir ailenin görüntüleriyle başlıyor. 3 çocuk sahibi çiftimiz yoğun hayatlarında ufak tefek sıkıntılara rağmen mutlu bir şekilde devam ediyorlar. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere korku filmlerinde bu tür mutluluklar pek uzun sürmez.

Kısa süre içinde evde eşyalarn kaybolması, garip seslerin duyulamsı gibi olaylar baş göstermeye başlıyor. Ailenin küçük çocuklarından nispeten sevimli olanı evin çatı katındaki (girilmemesi gereken) bölüme giriyor ve ışığı yaklamaya çalışırken düşük kafasını çarpıyor. Bu olayın gecesinde de gayet normal uykuya dalan ufaklık ertesi sabah gözünü açamayarak koma benzeri bir duruma sürükleniyor.

Çocuğun bu duruma doktorlar bir türlü çare bulamazlarken, ufaklığın yatağa mahkum ve koma modundaki haliyle yaşamaya devam ettiği evdeki garip olaylar iyice artıyor. En nihayetinde çiftimiz evde pek de yolunda gitmeyen şeylere dayanamayıp taşınmaya karar veriyorlar. Ama taşınmaları da duruma çözüm olmuyor. Yeni evlerinde de olaylar artarak devam ediyor.

Bir bilirkişiye danışmaya karar veriyorlar. Böylece oyunculuğunu takdir ettiğim, başta “Ah Mary Vah Mary” ve “Salak ile Avanak” olmak üzere pek çok filmden tanıdığımız Lin Shaye, Elise adında medyum türevi bir bilirkişi olarak duruma el koyuyor. Elise’in incelemeleri sonucunda başroldeki ufaklığın astral seyahat yeteneğinin olduğu ve o boyut senin bu boyut benim demeden habire gezip durduğu ortaya çıkıyor. O yaşta bu kadar gezmenin sonucu olarak da tehlikeli yerlere ulaşıp en sonunda orada hapsoluyor.

Bu kadar anlattığım yeter sanırım. Gerisini de siz izleyin… Aşağıdaki trailer ve beyon the trailer videolarına geçmeden önce son olarak eklemek istediğim birkaç cümle daha var.

Elbette birçok filmde olduğu gibi Insidious’da tutarsız ve eleştiriye açık pek çok konu var. Ama sonuçta bu bir korku filmi ve bir yere kadar mantığınızla değerlendirebilirsiniz. Önemli olan sizi gerçekten korkutup korkutmadığıdır. Sonuç itibariyle korku filmlerini seviyorsanız ve gerçekten korkmak istiyorsanız bu filmi kaçırmamanızı öneririm. Son dönemde izlediğim en iyi psikolojik korku filmlerinden biri diyebilirim. Keyifli seyirler:)

Insidious Trailer

Beyond The Trailer

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

Bir Yanıt “Korku tutkunları için “Insidious””

  1. Grunge değil “Grudge” olacaktı. Yanlış yazmışım.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: