Three Mothers Üçlemesi – Cadılara Dair…

Three Mothers, Dario Argento’nun yönettiği Suspiria, Inferno ve Mother of Tears filmlerinden oluşan bir cadı üçlemesidir.

Senaryonun kökeni Thomas de Quincey’in Suspiria de Profundis (Derinliklerden gelen iç çekmeler) kitabına dayanır. Kitapta yazar insanlığın acılarını 3 Ana metaforuyla betimler.

Mater Lachrymarum (Gözyaşlarının Anası)

Mater Suspiriorum (İç çekmelerinin Anası)

Mater Tenebrarum (Gölgelerin Anası)

Argento da 3 Ana üzerine dayanan farklı bir kurgu, farklı bir korku evreni yaratır. Lovecraft’ın Cthulhu mitosunu yaratırken kullandığı öğelere benzer bir şekilde Argento da 3 Ana’nın hikayesini detaylandırır.

Inferno’nun başlangıcında eski bir kitaptan karanlık emeller taşıyan 3 Ana’nın Roma, New York ve Almanya’daki 3 ayrı mekandan dünyaya üzüntü, gözyaşı ve karanlık yaymakta olduğunu öğreniriz.

3 Ana’nın hikayesi 11. yüzyılın başında Karadeniz sahillerinde 3 kızkardeşin cadılık sanatını yaratmaları ile başlar. İlerleyen yıllarda kardeşler dünyayı gezerek büyük bir zenginlik ve güç elde ederler. 19. Yüzyılın sonlarında doğru kızkardeşler Londra’da yaşayan bir İtalyan mimar E. Varelli’yi 3 görkemli bina tasarlaması ve inşa etmesi için tutar. Bu tılsımlı binalardan 3 Ana dünyayı yönetir. İsmi belirsiz bir mimarın yazdığı 3 Analar adlı kitabında E. Varelli’nin kızkardeşlerin şeytani doğalarından çok geç haberdar olduğu belirtilir. (Bu kitabın 6 kopyasının günümüze kadar gelebildiği varsayılır).E. Varelli’nin tasarladığı binalar zamanla üzerine inşa ediliği toprağa da kötülüğünü yayarak çevrelediği alana tekinsiz bir koku yayar.

Mater Suspiriorum (İç Çekmelerin Anası)

Helena Markos kızkardeşlerin en yaşlısı ve en bilgesidir. Kara Kraliçe olarak da bilinir. Markos , bir çok Avrupa ülkesinden sürülmüş ve gizli sanatlar üzerine çeşitli kitaplar yazmış bir Yunan göçmenidir. 1895’de Freiburg’un dışında Kara Ormanın yakınlarında dans ve okült ilimler üzerine bir okul olan Tanz Akademie’yi kurmuştur. Yerel halk onun cadı olduğunu sezinleyip korkmaya başladıklarında, Markos gerçek doğası ortaya çıkmasın diye 1905’de bir yangında kendisine sahte bir ölüm düzenlemiştir. Bir bale okuluna dönüşen akademinin yönetimini bir öğrencisi üstlenmiştir ki bu aslında kendisidir.

Suspiria filminde İç çekmelerinin anası Markos, okulun yöneticisi Madame Blanc tarafından okulun altındaki saklı ininde gizlenir. Genç bir amerikan öğrencisi Suzy Banyon, okulun altındaki gizli odaları keşfeder. Yaşlı cadı kızı görünmezlik, ilüzyon ve telekinesis güçlerini kullanarak öldürmeye çalışır ama Suzy yorgun düşmüş İç çekmelerinin Ana’sını öldürmeyi başarır.

Mother of Tears filminde, Suspiria’daki olayların öncesinde beyaz bir cadı olan Elisa Mandy ve kocasının Markos ile Freiburg’da savaştığını öğreniriz. İç Çekmelerinin Ana’sı Elisa ve kocasını öldürmüştür ama kendisi de bu savaştan sonra gücü azalmıştır. Suzy’nin Markos’u öldürebilmesinde bu durumun önemli bir payı vardır.

Mater Tenebrarum (Gölgelerin Anası)

Karanlıkların/Gölgelerin /Acının Anası kızkardeşlerin en genci ve en acımasıdır. Gerçek ismini bilmeyiz.1910’da vaftiz edilmiştir, evi New York’da bulunur. Inferno filminde Profesör Arnold’un hemşiresi olarak kendini gizler. Genç bir şair olan Rose Elliot New York’da sahaftan aldığı bir Varelli’nin günlüğü adlı bir kitapta 3 Ana’dan bahsedildiğini öğrenir ve abisi Mark Elliot’u gelmesi için çağırır.Mark Elliot filmin sonunda Gölgelerin Anası ile yüzleşirken, Prof Arnold’un aslında mimar Varelli olduğunu ve Gölgelerin Ana’sının kölesi olarak yaşadığını öğrenir.

Mater Lachrymarum (Gözyaşlarının Anası)

Kızkardeşlerin içinde en güzeli ve en güçlüsüdür. İsmi bilinmemektedir. Inferno filminde evinin Abertny vakfının Biblioteca Filosofica’sına yakın olduğu belirtilmişken, Mother of Tears filminde evinin Palazzo Varelli (Varelli Malikanesi) olduğunu öğreniriz. Evinin etrafında tuhaf ve tatlı bir koku bulunur.

Inferno filminde Gözyaşlarının Anası Mark Elliot’u Roma’da bir müzik dersinde büyü ile bağlamayı denemiştir. Mother of Tears filminde Gözyaşlarının Anası Roma’da yüzyıllar boyunca uykuda yatmaktadır. Beyaz Büyücü Elisa’nın kızı olan Sarah Mandy , Gözyaşlarının Anasının çok güçlü bir kalıntısı olan kırmızı bir tunik’i bulunduran kabı açınca cadı uyanır. Gözyaşlarının Anasının takipçileri şehirde kaos yaratırken cadı gücünü toparlamaya başlar. Sarah Mandy, Varelli Malikanesinin altında cadının inini keşfeder ve tuniği yakarak gücünü azaltır ve malikane çökerken dekoratif bir obelisk Gözyaşlarının Ana’sını öldürür.

Suspiria’nın müziğini yapan Goblin’e filmi daha tırstırıcı hale getirdikleri için teşekkür ediyorum.

You have been reading Three Mothers Trilogy…

Bir Yanıt “Three Mothers Üçlemesi – Cadılara Dair…”

  1. Selam! Suspiria için bir küçük yorum yazdım ama nerelerde bulamıyorum. Acaba yanlış bir yere mi gönderdim? 🙂

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: