Atlas Tarih Haziran-Temmuz sayısında dikkat çeken başlıklar

Elime geçen ve okuma fırsatı bulduğum dergileri yetiştirebildiğim ölçüde dikat çeken başlıklar halinde paylaşmaya karar verdim. Geçen ayki Pi dergisini okurken bu tür yazılar yazmayı düşünmüştüm ve hatta aktarmayı düşündüğüm bölümleri de işaretlemiştim ancak bir türlü uygun bir zaman yakalayıp yazıya dökemedim. Demek ki Atlas Tarih ile başlamak gerekiyormuş…

Atlas Tarih Haziran-Temmuz sayısında “Türkiye’den Seçim Manzaraları 1877-1980” isimli bir küçük albüm-kitapçık eki verdi. Siyah beyaz renklerin ağırlıkta olduğu albüm-kitapçıktaki hiçbir şey izin alınıp kaynak gösterilerek dahi kopyalanamadığından ben de sizinle hiçbir şeyi paylaşamayacağım. Süper bir başlangıç oldu, değil mi?

Bu durumda mecburen geçelim dergiye… İlk kez geçtiğimiz yıl Haziran ayında okurlarıyla buluşan Atlas Tarih dergisi bu sayısında 1 yaşına basmış. Doğan Burda Dergi ailesinin bir mensubu olan Atlas Tarih’te Haziran-Temmuz sayısının dosya konusu “seçimler”. Öne çıkan başlıklardan bazıları Osmanlı’nın sonu, Türkiye’de ilk diskotek, Tahran hezimeti, Kanuni, Harem, Plevne Ryan, görücülük, kadınlar ve askerlik.

Kanuni’nin özel hayatı ve ilgi alanlarına değinen dergi, özellikle avcılığa olan merakına değinmiş. Yenilmez Osmanlı’nın Sonu başlıklı bölümde, Avrupalının gözüyle Viyana seferi anlatılıyor. Harem üzerinden bohçacılardan terzihanelere uzanarak saray kıyafetlerini inceleyen sayıda, haremdeki kadınların aksesuarları da konu alınıyor.

Plevne Ryan yazısında, Plevne’de Osmanlı saflarında savaşan Avustralyalı doktor Charles Ryan’ın anılarına değiniliyor. 100 yıldır yanıtı bulunamayan “Görücülük mü görüşücülük mü?” sorusunun tartışması sayfalara taşınıyor. 160 sayfalık bu ayki dergide bahsettiğim başlıklar dışında okur mektupları, kitap tanıtımı, bulmaca gibi başka pek çok bölüm de yer alıyor. Bu sayıyı merak edenler için dikkatimi çeken başlıklara çok kısa da olsa değinmiş oldum. Sayının bir tanıtımına da Atlas web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını istiyorsanız sayıyı alıp okumak size kalmış:)

About Ekin Acar Ulukok

1981 yılında İzmir’de doğdum ve 2004 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Lise ve üniversite yıllarında İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrendim. Bolca mesai harcayacağım profesyonel yaşama, AFM Sinemaları pazarlama departmanında başladım. Teknoloji Holding’de, web ve mobil alandaki yüzlerce yerli-yabancı proje başvurusu arasından en iyilerini bulup hayata geçirmek ve bu projelerin tüm pazarlama & PR faaliyetlerini koordine etmek için çalıştım. TTNET’te interaktif medya bölümünün doğru şekilde kurulup büyümesi, Turkcell Global Bilgi‘de Türkiye’nin lider markalarına dijital dünyada yön göstermek adına mesai yapıyorum. Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, Fistikyesili.com‘da blog yazmak ve müzik dinlemek gibi hobiler edindim. Pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya, lokasyon bazlı pazarlama ve blog yazarlığı üzerine konuşmalar yapıyor, eğitimler veriyorum.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: