Fıstıkyeşili’nin bu hafta seçtiği filmler

Bu hafta sinemalarda 5 yeni film var. Bunlardan biri 2 yıldır gösterime girmeyi bekleyen bir Türk filmi olan 40. Haftanın ön plana çıkan filmi ise Harry Potter’ın son filmi Ölüm Yadigarları 2. Aşkın Halleri, Çatı Katı ve Yağmuru Bile bu haftanın diğer yeni filmlerinden.

Benim tercihim tabii ki Tük filmi diye  40’tan yana.. Harry Potter sevenleri ise iyi bir son filmi bekliyor.

40

40’da bambaşka bir İstanbul var.

Bundan 2 yıl önce Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Behlül Dal Özel Jüri Ödülüni alan film aynı zamanda 2010 Toronto ve Osaka Fİlm Festivallerinde resmi gösteriminde yer aldı. Film yönetmen ve senarist olan Emre Şahin’in ilk uzun metrajlı filmi. Hollywood’da yaşayan ve birçok yapımda yer alan Şahin, bu filmiyle yeteneğini ve başarısını iyice kanıtlamış oldu. Filmin afiş tasarımı yine Hollywood gözde tasarımcılarından Emrah Yücel’e ait. Filmde ayrıca Sezen Aksu ve Ceza’nın müzikleri yer alıyor. Oyuncu kadrosunda ise Deniz Çakır, Ali Atay, Ntare Mwine, Yosi Mizrahi gibi isimler yer alıyor.

Metin, Sevda ve Godwill İstanbul’un birbirinden farklı hayatlarında yaşayan ve bir çanta ile bütün hayatları değişen 3 kişidir. Üçünün de bambaşka hayata tutunma ve ayakta kalma hikayeleri vardır. Ancak önlerine çıkan içi para dolu bir çanta yazgılarını değiştirecek gibidir. 40’ın aşk, talih, kader, inanç üzerine kurulmuş aksiyon dolu sürükleyicisi bir hikayesi var.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2

Bu sefer herşey sona eriyor.

Dünya çapında büyük ilgi gören Harry Potter filmlerinin merakla beklenen son filminin ikinci bölümü. Aslında ben torunlarıma kadar devam etmesini bekliyordum 😉 Bu filmde yine yönetmen koltuğunda Harry Potter sayesinde rüşdünü tamamlamış David Yates oturuyor. Oyuncular ise tabii ki Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Helena Bonham Carter ve Gary Oldnman göze çarpıyor.

Ölüm Yadigarları 2’de artık herşeyin sonuna geliniyor. Büyücülük dünyası iyi ve kötünün çekişmesinde büyük bir savaşın kucağına düşer. Ama durum o kadar ciddidir ki hiçbir şey artık güvenli değildir. Herşey büyük bir tehdit altındadır. Harry Potter’ın Lord Voldemort ile son kez karşılaşmaya giderken büyük bir fedakarlıkta bulunması gerekir. Herşeyin bittiği an burada başlar.

3 boyutlu olarak izlenebilecek film, eleştirmenler tarafından iyi not aldı. Sevenlerinin bir kaç iyi saat geçireceği kesin.

Aşkın Halleri / Le Nom Des Gens

Aşka tarif gerekmez.

2010 Fransız yapımı komedi filminin yönetmeni Michel Leclerc, oyuncları ise Jasques Gamblin, Sara Forestier, Zinedine Soualem.

Film, orta yaşlı apolitik bir erkekle politik bir hayat duruşu olan genç bir kadının arasındaki aşkı konu alıyor. Baya, özgürlüğüne düşkün, sol politik görüşü benimseyeni kadınlığını kullanarak muhafazakar erkekleri kendi yaşam tarzına dahil etmeye çalışan deli dolu biri. Arthur ise politikayla arası olmayan kendi halinde yaşayan bir veterinerdir. Bu iki farklı tip arasındaki aşk ile birlikte ırksal ve kültürel kimlikler, mülteciler gibi toplumun sorunlarına cesurca da yaklaşılıyor.

Yağmuru Bile / Even The Rain

İspanya’nın 2011 Oscar adayı filminin yönetmeni Iciar Bollain, oyuncuları ise Gael Garcia Bernal, Luis Tosar, Carlos Aduviri.

Takıntılı ve idealist bir yönetmen olan Sebastian Kristof Kolomb ile ilgili bir film çekmeye karar verir. Ancak bu filminde onun bir kahraman olarak gösterilen kişiliğinin vahşi ve açgözlü yönlerini anlatacaktır. Bolivya’da yapılan çekimler sırasında beklenmedik olaylar patlak verir. Latin Amerika’nın bu en ucuz ülkesinde Kolomb’tan 500 yıl sonra toplumsal huzursuzluklar yaşanmaya başlar. Halk en temel ihtiyaçları olan su için savaşın içine girer.

Filmde idealizm ile hayatın en basit gerçeği arasındaki ilişki dramatik bir şekilde ele alınıyor.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: