Foodspotting nedir ve neden kullanılır?

Foodspotting, en iyi yiyecek ve içecekleri nerede bulabileceğiniz konusunda size yol gösteren görsel yeme içme rehberidir. Web ve mobil tabanlı çalıştığı için ulaşım ve kullanımı son derece kolaydır. Foodspotting’e web sitesinden kolayca kayıt olabilir ve cep telefonunuzdan kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone, Android, Windows Phone ve Blackberry kullanıcılarına servis veren Foodspotting’de sevdiğiniz-sevmediğiniz yiyecek ve içecekleri paylaşabileceğiniz gibi, kullanıcılar tarafından oylanarak en fazla beğenilen yiyecek içeceklere de size olan mesafeleri doğrultusunda kolayca ulaşabilirsiniz.

Yani İstiklal Caddesi’ndeyseniz ve canınız ton balıklı salata çektiyse, o sırada size yakın olan ton balıklı salata servis eden mekanları listeleyebilir, Foodspotting kullanıcıları tarafından hangi salatanın en yüksek oy aldığını fotoğraflarıyla birlikte görebilir ve gitmek isterseniz size olan uzaklık bilgisiyle birlikte google haritasına Foodspotting üzerinden erişebilirsiniz.

Foodspotting 2009 yılında Alexa Andrzejewski (Adaptive Path), Ted Grubb (Get Satisfaction) ve Soraya Darabi (New York Times) tarafından kuruldu. Kuruluşundaki çıkış noktası, pek çok restoranın farklı farklı uygulamalara sahip olması, her birinin değişik fotoğraflar ve kritiklerle internet üzerinde yer almasıydı. Bu bilgi kalabalığı ve dağınıklığında kullanıcıların nerede ne yiyeceğine karar vermesi de haliyle oldukça zordu.

Kurucular bu noktadan hareketle tüm mekanları, yemekleri, fotoğrafları ve değerlendirmeyi tek bir uygulamada birleştirmeye karar verdi. Böylece kullanıcılar kolayca ne yiyeceklerine karar verebilecekleri gibi isterlerse yeni mekanlar ve lezzetler bile keşfedebileceklerdi.

Fotoğrafların mekan sahipleri aracılığıyla yüklenmiş profesyonel çekimler olması da ayrı bir konuydu. Bu durum kullanıcılara herhangi mekana gittiklerinde neyle karşılaşacakları konusunda çok güven vermiyordu. Uygulama kullanıcıların yiyecek ve içeceklerin kendi elleriyle çektikleri fotoğrafları yaynlamalarına izin verdi. Böylece yiyecek-içecekler servis edildikleri halleriyle yani yanıksa yanık, eksikse eksik, dört dörtlükse de aynen o anda oldukları gibi paylaşılabildiler.

Tüm bu özellikler paralelinde Foodspotting, 2009 yılında kurulmasına rağmen Ocak 2010’da dünya genelinde 662,001 yiyecek-içecek kritiğine ulaştı. Foodspotting yine 2010 yılında “TIME En İyi 50 Web Sitesi” arasında yer aldı.

Foodspotting’de neler yapabileceğinize dair birkaç ipucu:

Şehrinizdeki ve en yakınınızdaki en yeni ve en fazla önerilen lezzetleri keşfedebilirsiniz.

Herhangi bir restorana dair yemek önerilerini görebilirsiniz.

İstediğiniz herhangi bir yiyecek-içecek türü için rehber hazırlayıp diğer kullanıcılarla paylaşabilirsiniz. (Taksim Kebap Rehberi, İzmir Kumru Rehberi gibi…)

Denemek istediğiniz lezzetler karşınıza çıktığında “Want it!” diyerek fiziki olarak bu lezzetlere yaklaştığınızda uygulamanın size hatırlatmasını isteyebilirsiniz.

Arkadaşlarınızın denediği ve önerdiği lezzetlere “Nom it!” diyerek bu lezzetlerin öneri puanını yükseltebilirsiniz.

Travel Channel gibi uzmanların hazırladıkları yeme içme rehberlerine ve önerilere ulaşabilirsiniz.

İstediğiniz kişi ve rehberleri takibe alarak en yeni lezzetleri yakından izleyebilirsiniz.

Son olarak daha fazla bilgi almak istiyorum diyenler için Foodspotting blog adresini ve Foodspotting’in 2009 yılında Startup Weekend sunumunu aşağıda paylaşıyorum.

Afiyet olsun ve keyifli keşifler! 🙂

Startup Weekend Pitch: Foodspotting (2009)

İLGİNİ ÇEKEBİLİR


Kahve sevenler için Galata’da keyifli bir mekan: Cherrybean

Cherrybean

Hafta sonları Taksim‘den Galata’ya doğru yapacağınız güzel bir yürüyüşün ardından Galata’daki Cherrybean‘de aromalı enfes kahveler ve tazecik kekler eşliğinde gazetenizi okuyabilirsiniz.

Galata Kulesi’nin giriş kapısının karşısındaki Camekan Sokak’ta ilerleyin, sokak sağa doğru kıvrıldıktan biraz sonra sağ hizada Cherrybean Coffees’i göreceksiniz. Beş masalık küçük ve samimi bir ortamı olan kafede, sıcak ve soğuk onlarca kahve çeşidi, meyveli ve çikolatalı ev yapımı keklerle güzel bir müzik sizi bekliyor.

Yazının devamı >>

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: