Terminator – Aliens ve Near Dark arasındaki bağlar

1986 yılında serinin ikinci filmi olan Aliens’da Private Vasquez rolünde kısa saçlı erkek gibi bir marine vardır. James Cameron’un yönettiği filmde bu karakteri canlandıran Jenette Goldstein bir sene sonra Near Dark adlı korku filminde Diamondback adlı bir kadını canlandırır. Kathryn Bigelow’un yönettiği bu film ile Aliens arasındaki tek bağ Jennette değildir. 1991 yılında boşanmalarına rağmen o dönemlerde James Cameron ile Bigelow evliydiler. Aliens filminde Bishop rolünde olan Lance Henriksen aynı zamanda Near Dark filminde Jesse Hooker adlı kişiyi canlandırır. Yine aynı şekilde Aliens filminde Private Hudson adlı kıl marine’i canlandıran Bill Paxton yine Near Dark filminde Severen adlı karakteri canlandırır.

James Cameron’un yönettiği Terminator 2’de Jennette Goldstein, Janelle Voight adlı minik bir rolde karşımıza çıkar. Elini sivri bir silah hale getirip, karşısında süt içen adamın beynini, süt kutusu önce olmak üzere delme sahnesi akıllarda kalmış olabilir.

James Cameron’un yönettiği ilk Terminator filminde ise Lance Henriksen ve Bill Paxton da rol alır. Filmin başında Arnold’a takılan punk lideri rolünde Bill az bir süreyle ekranda gözükür.

Lance Henriksen Detektif Hal Vukovich rolüyle biraz daha fazla gözükmeyi başarır. İşin trajik yani Terminator için düşünülen ilk adaylardan birisi Lance’dir. Görüşmelere gelirken android gibi davranarak Cameron’un sekreterini de korkutan Lance rolü kapamaz.

Bill Paxton hem Terminator hem de Alien tarafından öldürülmüştür. Predator 2 filminde de Predator tarafından öldürülmesi sonrasında her türlü uzaylı,android karşısında pek başarılı olamadığını söyleyebiliriz.

Yine aynı şekilde Lance Henriksen Terminator ve Alien filminde öldürülmüştür. Predator henüz dokunmadı derken Alien vs Predator rolünde de Predator kendisini öldürmüş ve Bill Paxton ile aynı kaderi paylaşmıştır.

Bill Paxton ve Jenette Goldstein, yine Cameron’un yönettiği Titanic filminde de minik rollerde yer alırlar.

Terminator filminde Sarah Connor’ı oğlunu doğurmadan önce öldürmeye gelen Terminator’ün karşısında doğacak bebeğin babası Kyle Reese rolünde Michael Biehn’i, Aliens filminde Dwayne Hicks olarak görürüz.

Michael Biehn Terminator ve Aliens filminde ölmüştür ama filmin ana kadın karakterinin sevgilisi olarak karizmatik bir şekilde direk yaratık veya androd tarafından değil, yaralanma sonrası kan kaybından gibi mülayim sebeplerden gitmiştir. Bu arada Aliens ve Terminator filmlerinin ana kahraman karakteri kadındır (Sarah Connor ve Ripley) Michael Biehn burada ana kadın karakterlerin sevdiği ama birtürlü adam gibi birlikte olamadığı adam olarak tarihe geçer.

Michael Biehn ve Bill Paxton 1993 yapımı Tombstone filminde de birlikte yer alırlar. ( Bu filmi ne Cameron ne de Bigelow yönetmiştir)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: