Adaların ruhu Celtic Rock

Celtic rock, kelt müzik ve temalarının rock müzik formatında düzenlendiği bir folk rock türü olarak bilinen ama aslında ülkemizde çok fazla takipçisi olmayan bir tür. Kökenleri Thin Lizzy’nin ilk albümlerine kadar dayanan türün biraz tanınmasında da Metallica’nın “Whiskey in the Jar” coverı etkili olmuştu. En bilinenlerinden birisi olarak The Corrs hatırlansa da aslında birçok güzel Celtic Rock grubu bulunmakta.

Müziğin en temel özelliklerinden birisi de elbette keltlere özel müzik aletlerinin, Celtic Harp, Tin Whistle, Bagpipes, Fiddle, Bodhrân vb. şarkılarda sıklıkla kullanılması. Eğer sizde de benim gibi İrlanda ve kelt kültürüne özel bir ilgi varsa bu türü seveceğinize eminim. Bu arada önceleri The Pogues ile ilgili bir yazı da karalamıştım. The Pogues ve birkaç sağlam grubu ise Celtic Punk’a daha yakın oldukları için buraya eklemedim bilginize.

Daha önce Celtic Rock olarak da tanımlanan The Corrs ile ilgili bir yazı hazırlamıştık. Grup hakkında detaylara oradan ulaşabilirsiniz: “The Corrs ile akustik folk rock”

Gelelim benden birkaç öneriye:

Great Big Sea
Gaelic Storm
Orthodox Celts
The Waterboys
Young Dubliners

İmaj: http://www.leaguelineup.com

Great Big Sea – The Night Pat Murphy Die

Gaelic Storm – Scalliwag

Orthodox Celts – Drinking Song

The Waterboys – Fisherman’s Blues

Young Dubliners – Rocky Road to Dublin (Efsane şarkının güzel coverı)

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

Bir Yanıt “Adaların ruhu Celtic Rock”

  1. “””rocky road to dublin”””

    savas

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: