Provasız Hayatta Kişisel Marka Olabilmek

Provası olmayan yolculuklar gibidir yaşam bazen tatlı bazen acı başlar. Süreçler belirler yaşayacağımız hayatın anlamını, kalitesinie tarzınız .

Bugün, “Şimdi ne yapabilirim?” sorusunu soruyorsanız kendinize kişisel marka olabilmek kitabı hazır olduğunuz yolculuğa sizi başlatabilir. Henry Ford insan öğrenmeyi bıraktığı gün yaşlanır diyor. Gerçekten doğru. Öğrendiğimiz her gün biraz daha gençleştiğimizi fark ediyoruz.

Bu kitabın hedef kitlesi kendisini öğrenmeye, kişisel gelişime ve değişime adayan herkes. Sebahattin Eker’in Nobel Yayından çıkan Provasız Hayatta Kişisel Marka Olabilmek kitabı 120 sayfadan oluşuyor. Kastamonu doğumlu olan Sebahattin Eker, ilköğretim müfettişliğinim yanısıra bir televizyon kanalında kişisel gelişim ve eğitimle ilgili seminerler vererek adından bahsettirdi.

Kişisel Marka Olabilmek kitabının bölümleri şöyle:

Kişisel markanız konuşuyor
Okullarda neleri öğrendik, neleri öğrenemedik?
Nasıl değerlendirildik?
Kendinizi tanımalı ne istediğinizi bilmelisiniz
hedef nasıl belrlenir? Hedef cümlelerin yazımı
Size ait bir duruş ve tarzınız olsun
Uzmanlaşın işinize yaratıcılığınızı katın
Referanslarınız değil gelecek planınız olsun
İletişim ustası olun sözcüklerle dans edin
Zaman planınız olsun zamanı yönetmeyi öğrenin
Kişisel kalite ve yaşam kalitenizi maksimum tutun
Yapacağınız her işi projelendirin
Değerleriniz olsun
NLP ile tanışın yaşamınıza uygulayın
Duygularınızı kontrol etmeyi duyguları yönetmeyi öğrenin
Pozitif düşünmeli negatife asla yelken açmamalısınız
Beynin çalışma sistemini öğrenin
Öğrenme ve öğretme stilleri ile bireysel farklılıkları tanıyın
Çoklu zekalarınızı tanıyın, geliştirin, yaşamınızda kullanın.

Yazarın ilk kitabı olan Kişisel Marka Olabilmek’den dikkat çeken birkaç anektod paylaşmak istiyorum. Markalaşmak için birinci kural tarzınız olsun. Hayata karşı duruşunuz, konuşmanız, empati kurma beceriniz, aranılan kişi olmanız tüm bunlar sizin tarzınız ile ilgili. Kişisel imajınız nasıl algılanıyor, hayatta size ait bir duruşunuz var mı? Yoksa işyerinde patrona, evde eşiniz ve çocuklarınıza, mağazada kasiyere, mahallede komşuya göre değişen bir tarz ve duruş mu bu? Tarz ve duruş topluma ve çevreye göre değişmemesi gereken birer öğedir.

Bir düşünür hedefleri olmayanların çalışmak için nedenleri de olmaz der. Dünyaya yemek yemek, uyumak ve gezmek için gelmiyoruz. Ayrıca bir kullanma kılavuzuna da sahip değiliz. Hayatı yaşarken öğreniyoruz. Yıllarca okullarımızda, iş dünyasında, aile ortamında farklı düşünen yaratıcılığını ortaya koyan geleneksel olanı sorgulayan çocuklara hep hayalperest, uçuk gözüyle baktık. Neden normal insanlar gibi davranmıyorlardı. Oysa dünyayı değiştirenler, buluş yapanlar, yaratıcı düşünenler sorgulayan kişiler olmuştur hep.

Kişisel kalite dendiğinde bireyin ortaya koyduğu duygu ve düşüncelerindeki kalite, kendine ait oluşturduğu vizyondaki kalite, kurduğu ilişkilerdeki kalite, hayata olaylara durumlara bakışındaki giyim ve kuşamındaki kaliteden bahsedebiliriz. Kişisel marka yolculuğunda kişisel kalitemizin çıtasını yukarı çıkartmak zorundayız.

Kitap ilginizi çektiyse şimdiden keyifli okumalar dilerim.

İmaj: Kutluegitimdanismanlik.com

About Ekin Acar

With work experience as a marketing professional for fifteen years, my experience has been in different sectors such as start-up, entertainment, retail, technology and telecommunication companies. This experience provides me with a fundamental understanding of how marketing is successful in different contexts. Moreover, I am passionate about my profession, this passion has led me to be awarded for my work.

2 Yanıt “Provasız Hayatta Kişisel Marka Olabilmek”

  1. Küçük işletme yoktur. Küçük kalmak isteyen işletme vardır. Cidden okunası bir kitap.

  2. YAŞLIYIM BİLİYORUM.AMA ÖĞRENMEK BANA GRE ÜÇ ÖĞÜN YEMEK YEMEK GİBİ İHTİYAÇTIR. BİLMEDİĞİM BİR ŞEYİ ÇOCUK BİLE OLSA HİÇ CEKİNMEDEN SORARIM. KÜÇÜK VEYA BÜYÜK, ÖNELMİ VEYA ÖNEMSİZ ÖĞRENMEDİĞİM BİR GÜN BOŞ GEÇEN BİR GÜNDÜR BANA GÖRE.BİLGİ BAZEN ÇOK AĞIR BİR YÜK OLSA VE BAZEN ÜZÜYOR OLSA BİLE ÖĞRENMEK HER ZAMAN OLUMLU BİR ŞEYDİR. BİR GÜN UMMADIĞINZ BİR YERDE UMMADIĞINIZ BİR YARDIMI OLUR. ÖĞRENME ALIŞKANLIĞI EDİNDİĞİNİZ GÜN, SİZ HİÇ YAŞLANMAZSINIZ.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: