İmlacılar

Zaman zaman diyorlar ki “Ender güzel iyi yazıyorsun da şu imla kurallarına bir dikkat etsen.” Haklılar. Aslında sonuna kadar haklılar ancak unuttukları ya da düşünmedikleri bir nokta var. Ben neden yazıyorum? Kim için yazıyorum?

Bana göre bu alanda bir şeyler yazıp, paylaşmak kendimi özgür hissettiriyor. Ben yazımı yazıyorum, kafamdakileri digital ortama döküyorum ve bloga koyuyor sonrasını düşünmüyorum. İnsanların içinden geçenleri kontrol edemem. Zaten etmekte istemiyorum. Düşündüklerim ve yazdıklarım birbirleri ile paralellik yaşadıkları için çoğu zaman imla hatası yapıyorum.

Yazılarımın çoğunu önceden planlamıyorum. Bugün ne yazayım evet şu olsun demedim hiç. Son 4-5 aydır aklıma bir yazı fikri geliyor not alıyorum sonra yazmak üzere. Ancak samimi konuşmak gerekirse, o an yazsam yazı daha içten ve güzel olacakken sonra yazınca pek anlamı kalmıyor. Kim bilir o an aklımdan ne geçiyor ki ben öyle bir şey yazma eğilimi gösteriyorum ve kendimi ifade etme gereksimi hissediyorum.

Şu an olduğu gibi hem yazıp hem düşündüğüm için ve kafamdakileri bir an önce yazıya dökmek için acele ettiğim için imla hataları yaşıyorum. Ancak roman yazmak ya da Türk Edebiyatına bir eser kazandırmak gibi bir gayem olmadığı için bu durumu pek ciddiye almıyorum. Sanki sokakta bir barda oturmuş 1-2 kadeh bir şey içerken sohbet eder gibi yapıyorum ben ve okuyanında öyle hissetmesini istiyorum. O yüzden yazılar içten ve çok fazla edebiyat parçalamıyorum. Belki de parçalayamıyorum.

İşte imlacılar. Sebep bu. Saf yazılar ortaya koyarken arada kaynayan Türkçe Kuralları. Kim takar bunları. Bende isterim güzel Türkçe kullanılsın. Ancak burada amacımız güzel Türkçe kullanmak mı yoksa bir paylaşım ortamı mı oluşturmak? Yazılarımı okumadan önce lütfen ilk önce bu soruya cevap verin.İmaj: Teachers.net

Bir Yanıt “İmlacılar”

  1. DİLBİLGİSİ DERSİ DEĞİL, ÖNEMLİ OLAN DÜŞÜNMEK VE DERDİNİ ANLATABİLMEK.

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: