Fark Edilmemiş İş Fikirleri: “Tüketiciyle Aynı Frekansı Yakalamak”

Craig Stull, Phil Myers ve David Meerman Scott tarafından kaleme alınan ve Kapital Medya’nın yayınladığı Fark Edilmemiş İş Fikirleri yeni ürün ve hizmetler yaratmak, bunların piyasaya sunulması konusunda doğru frekansı yakalamak isteyen kuruluşlara yol gösteriyor.

11 bölüm ve 206 sayfadan oluşan kitapta alıcıların hangi sorunların çözülmesini istediğine ve hangi çözümler için seve seve para ödeyeceğine ilişkin sinyaller veriliyor.

Kitabın bölümleri şöyle:

1. Bunu biz neden düşünemedik
2. Frekans dışı ve sadece tahmin ediyor
3. Doğru frekansı yakalayın
4. Birinci aşama: Çözülmemiş sorunları bulun
5. İkinci aşama: Alıcı tiplerini tanıyın
6. Üçüncü aşama: Etkileri rakamlara dökün
7. Dördüncü aşama: Devrim niteliğinde deneyimler yaratın
8. Beşinci aşama: Güçlü fikirler dile getirin
9. Altıncı aşama: Gerçek bağlantılar kurun
10. Bir doğru frekans kültürü geliştirin
11. Rezonatörünüz boy göstersin

Fark Edilmemiş İş Fikirleri’nde aklımda kalan birkaç satırıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Şirket sahibiyseniz kendinize şu soruyu sormayı unutmayın: Kendi şirketinizin ürününü en son ne zaman satın aldınız.

Göz ardı edilmemmesi gereken bir detay: Bir inovasyon ancak insanların sorunlarını çözdüğü zaman etkili bir güç haline gelir.

Yönünü müşteriye göre belirleyen kuruluş, mevcut ürün gruplarının sonsuz uzantılarını yaratmak konusunda mevcut müşteri isteklerine bel bağladığı için müşteri olmayanlarla aynı dili konuşacak devrim niteliğinde ürün ve hizmetler geliştiremez.

Bir ürün ya da hizmet yaratmadan önce çözdüğünüz sorunun ivedi ve yaygın olup olmadığına ve alıcıların onu çözmek için para ödemek isteyip istemeyeceğini bilmeniz gerekir.

Frekans dışı şirketler doğrudan postalama ve reklamlara çok büyük paralar harcarken alıcılar ürün ve hizmet kararları almak için interneti kullanmakla meşgul.

Şimdiden keyifli okumalar.

About Ekin Acar Ulukok

1981 yılında İzmir’de doğdum ve 2004 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünden mezun oldum. Lise ve üniversite yıllarında İngilizce, Almanca ve İtalyanca öğrendim. Bolca mesai harcayacağım profesyonel yaşama, AFM Sinemaları pazarlama departmanında başladım. Teknoloji Holding’de, web ve mobil alandaki yüzlerce yerli-yabancı proje başvurusu arasından en iyilerini bulup hayata geçirmek ve bu projelerin tüm pazarlama & PR faaliyetlerini koordine etmek için çalıştım. TTNET’te interaktif medya bölümünün doğru şekilde kurulup büyümesi, Turkcell Global Bilgi‘de Türkiye’nin lider markalarına dijital dünyada yön göstermek adına mesai yapıyorum. Seyahat etmek, fotoğraf çekmek, Fistikyesili.com‘da blog yazmak ve müzik dinlemek gibi hobiler edindim. Pazarlama, dijital pazarlama, sosyal medya, lokasyon bazlı pazarlama ve blog yazarlığı üzerine konuşmalar yapıyor, eğitimler veriyorum.

Bir Yanıt to “Fark Edilmemiş İş Fikirleri: “Tüketiciyle Aynı Frekansı Yakalamak””

  1. ,,,Şirket sahibiyseniz kendinize şu soruyu sormayı unutmayın: Kendi şirketinizin ürününü en son ne zaman satın aldınız.,,, :)))

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: