Korku filmi izleme teknikleri

70’li yılların sonunda ilk sefa sinemada izlediğim bu filmin CD versiyonuna de sahip olmama rağmen, son 10 – 15 dakikasını hala cesaret edip de doğru dürüst baştan sona seyredebilmiş değilim doğrusu (Bakınız; “Korku Filmi İzleme Teknikleri”). Penceredeki karanlıkta iki sarı gözün belirmesinden itibaren süregelen yaklaşık beş dakikalık bölümü koroner kalp hastalığı olanlar seyretmeye yeltenmemeli! Havaalanından bir evin kapısına kadar olan sıradan bir yolculuk olsa olsa bu kadar korkutabilir insanı!

Bıçaklama sahnelerindeki bıçağı tutan elin bizatihi Dario Argento’nun olduğu ve bunun filmlerinde Argento tarafından özellikle böyle olmasının istendiğini yazıyor bazı kaynaklar. Hakikaten son derece tırsıttırıcı (buraya argo dışında daha güzel bir sıfat bulamadım özür dilerim!) müziğin de her ne kadar Goblin tarafından düzenlendiği söylense de Argento’nun bestesi olduğunu da yazdıklarını hatırlıyorum.

Sonuç olarak agorafobiden tutun da, karanlık ve mekan ve bir sürü psikolojik ve mekanik öğenin korkutmak için kullanıldığı bir B sınıfı muhteşem bir korku filmi Suspiria!

*Korku Filmi Seyretme Teknikleri:

1- Yüz iki elle kapatılır ve hafif aralık bırakılan iki parmağın arasından, tercihan tek gözle, ani durumlarda aralık kapatılacak şekilde alert durumda beklerken sahne izlenir.

2- Perde periferik görme alanına denk gelecek şekilde gözümüz, sinemanın başka bir noktasına örneğin exit ışığına veya perde kenarının bir desenine. odaklanır ve sahne hayal-meyal seyredilir duruma getirilir.

3- Yanınızdaki kişiyle film bitmiş de kritik yapıyormuşcasına yüzyüze dönülür ve yavaş sesle konuşurken, çaktırmadan göz ucuyla film takip edilmeye çalışılır

4- Sanki korku filmine özellikle gidilmemiş gibi, ruhen, ambiansın tamamen dışına çıkılarak filmin teknik özelliklerine dikkat edilerek (kan efektinde kullanılan materyalin özelliği, bir sonraki sahnede gelebilecek korkutma efektini tahmin etmek, yaratık vb nin anatomik özelliklerini incelemek vs. vs.) ana temadan uzaklaşılır.

Listeyi daha da uzatabilirsiniz…

İmaj: Smartcanucks.ca

Yazan: Soner Recai Öner
Şehir: İzmir

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: