Eğitim Serüveni-2

İlkokul yıllarının son zamanlarında artık sınav telaşesi çok hız kazanmıştı. O zamanlar da Anadolu Liseleri sınavlarına il merkezlerde giriliyordu. Biz de babamla Ordu Merkez’e kadar gitmiştik. Ancak 2miz de çok gergindik. Ben gerçi çocukluğun verdi salaklıktan sanırım babama nazaran daha rahattım ama babam “bu sınavların telafisi yok aman bizim oğlan, düz ortaokullara gitmesin” kayıgısı içindeydi. Ve gün geldi çattı. Daha önümdekinin ne işe yaradığını bilmeden belki de geleceğimi belirleyecek bir sınava giriyor ve abuk subuk sorularla test ediliyordum. Böyle konuştuğum için sonucu şimdiden kestirmişsizdir. Tabi ki FAIL. O saaten sonra ailemin benim eğitim hayatıma bakış açısı 2-3 aylık eziyeti başlamıştı. 11-12 yaşında ki bir çocuğa yüklenen sorumluluklar ve yazın eğlenmesi gereken bünyeyi germeler. Hiç çekilecek çile değildi o zamanlar. Neyse sonrasında biraz toparladılar da okulun açılmasına doğru daha ılıman bir havaya bürünüp herşeye sıfırdan başlıyoruz havasına girdik.

Ortaokul. Ünye Merkez Ortaokulu ve sonrasında adı 8 yıllık zorunlu eğitim ile değişen Ünye Meçhul Asker İlköğretim Okulu. Şu günlerde hala görüştüğüm bir çok insanı tanıdığım okul diyebilirim. Hani Anadolu Lisesi sınavlarında bir yerleri kazanmamış olmam sanırım bu sosyal hayatım için bir dönüm noktası oldu. Gerçi ilkokuldaki bir çok yakın arkadaşım Anadolu Lisesine gitmişti ama ortaokulda da yeni arkadaşlıklar edinmiştim. Ortaokul numaramı tam hatırlamıyorum. 2017 gibi bir şeydi galiba. Biraz zorlasam çıkar ama şimdi uğraşamayacağım. Ortaokulda nasıl gaz yaptımsa, 6 sınıf başta olmak üzere hep yardırdım diyebiliriz. Resim dersi hariç diğer derslerimin 5 gelmesi ile ortaokulunda özellikle hep denir “7. sınıf zordur.” 7. sınıfta yardırdım diyebiliriz. 6. sınıf ve 7. sınıftan sonra 8. sınıf sonunda Liselere Giriş Sınavı ile bir yarış daha başlıyordu. Ben ortaokulda çok sosyal bir ögrenci degildim. Hani ev-okul yapıyordum genel itibari ile. Evet arada top oynardık. Çeşitli kolların (şimdilerdeki sosyal kulüpler) etkinliklerinde görev almıştık ama diğer arkadaşlara göre daha asosyal bir yapım olduğu kesindir. Sosyal yapımı sanırım Lise2′den sonra kazandım.

Kısaca LGS dediğimiz Liselere Giriş Sınavı günü gelip çatmadan önce orta sonda çeşitli hazırlıklar başladı. Ben Ünye’de tavan yapan dershane olan Sakarya Dersahanesi’ne gitmek istediğimi aileme bildirdim. Ancak görüş gereği o dershane biraz sakattı ama adamlar çalıştırdığı için ve ben de kafaya Ünye Anadolu Öğretmen Lisesine gitmeyi koyduğum için orayı istedim ve gittim de. Cidden yoğun bir çalışma döneminden sonra nihayi sonuca ulaştım. Kesin kayıt için 1 puan eksik almış olsam bile yedekten ÜAÖL’ye girdim. Ancak şöyle bişi var ki sınav da sınav derken içimiz dışımız iyice sınav olmuştu. Hani nasıl tipler olduysak o zamanlarda yorulmak ne bilmiyoruz deliler gibi test çözüyorduk. Sanırım bütün çalışkanlığımı oralarda günlerde bıraktım. Bütün enerjimi o yıllar emdi götürdü. Babam kafasına Fen Lisesi’ni takmıştı o yıllarda ancak ben ÜAÖL diye yanıyordum. Sanki çok farklı işler vardı orada ama nedense bi sempati besliyordum. Alacağım maksimum puanı mayıs aylarında alınca saldım. Benle birlikte kasan ve kafa kafaya olan arkadaş salmadı. O çocuk ilk önce Ordu Fen Lisesi’ne sonra da ODTÜ bilmem ne mühendisliğine gitti. İşte 1 ayın farkını görüyorsunuz gençler. Baba sözü dinlemek lazım.

Ortaokul yıllarım ders çalışmak olarak ilkokul yıllarına göre daha sert geçse de eğlenceli tarafları da olmadı değil. Ancak yaş olarak gene uzak olduğu için olaylar pek hatırımda değil. En komik anım belki bir bilgi yarışması anımdır. İlkokulda giremediğim bilgi yarışması takımına ortaokulda girmiştim. Sanırım ortasondu. Hocanın sorduğu soruya “hayır cevap yanlış” diye itiraz etmem ama cevabın doğru olduğunu bile bile ve bunu da dakikalarca üstelemem cidden salakçaydı.

Lise ve üniversite yıllarına ileriki yazılarda devam edeceğim. Ancak bu yazının sonunda eklemek istediğim bir kaç bir şey var ki ilerleyen günler de bu konu ile alakalı daha uzun bir yazı ile karşınızda olacağım. Bugün 12 Haziran ve Türkiye olarak bir genel seçime girdik çıktık. Oylarımızı kullandık. Sonuç kimimize göre iyi kimimize göre kötü olabilir. Sonuç bizlerin istediklerinin aksine oldu. Artık yapılacak tek şeyin daha fazla çalışarak ve APOLİTİK duruşu bırakarak bu ülkeye sahip çıkmamızdır.

İmaj: Jmorganmarketing.com

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: