sigara bırakma hikayeleri


Sigara bırakma hikayeleri o kadar çoktur ki… Her içene ait ayrı ayrı hikayeler… Başlama sebebi olmayan ama bırakma sebebi olan hikayeler… Bir dal tütün yığınının kişiselleştirilmiş, ete kemiğe bürünmüş, dramatik öğeler taşıyan, hüzne bağlanmış hikayeleri… Neden ve nasıl başlandığına, nasıl bağımlısı olunduğuna dair hafıza boşlukları.

Az az içilmeye başlanan, içildikçe devam edilen, devam edildikçe bütçe ayrılan, bütçe ayrıldıkça bağımlısı olunan, bağımlısı oldukça hiç akıldan çıkmayan, hiç akıldan çıkmadıkça artık onsuz yapılamayan, onsuz yapılamayınca kişiselleştirilen, kişiselleştirildikçe benliğe ait olan, benliğe ait oldukça bırakılması zorlaşan, bırakılması zorlaştıkça bir anlam yüklenen, anlamlaştıkça özdeşleşilen, özdeşleşildikçe hayatın bir parçası olan, hayata katıldıkça solunan nefes olan, dumanını soludukça keyfe karışan, keyif oldukça çay-kahve takviyesi yapılan, çay-kahve perdesini örtüp gerçek yüzünü göstermeyen bir düşman!

Arkadaşlar içiyordu, ben de onlara katılmak için içmeye başladım. Sigaraya başlayınca hanım evladı olmaktan çıktım. Kocam içiyordu, ben de ona arada sırada eşlik ediyordum. Ben küçükken annem babam hep içerdi, hafızamda kazılı bir resimdir. Sigara içmeye başlayınca büyüdüğümü hissediyordum. Reşit olmak gibi birşeydi. Bir gün çok kötü hissediyordum ve yaktım bir sigara. Çocukluğumda ablamlar evde gizli gizli sigara içerken ben onlara bekçilik yapıyordum. James Dean’in sigarayla bir çok resmi var. Filmlerdeki artistler de içerdi zaten. Hem Hababam Sınıfı da içiyordu. Hep özeniyordum.

Sonra… Zar zor nefes alıyorum. Boğazımda sanki sürekli bir acı. Merdivenleri çıkarken zorlanıyorum, nefes nefese kalıyorum. Eskiden çok hızlı yüzüyordum, iki kulaçtan sonra tıkanıp kalıyorum. Zaman zaman midem yanıyor. Dilim de sanki bir yara var. Doktor ben de dolaşım bozukluğu olduğunnu söyledi.

Ve sigarayı bırakamanın kilit cümlesi: Bırakmam “lazım” ama bırakıyorum. Alt okuması: Bırakmam lazım, ben istediğim için değil, lazım geldiği için bırakmam lazım. Bana kalsa bırakmam da sağlığım için bırakmam lazım. Bir cümlenin sonuna “lazım” kelimesi eklendiği zaman o cümlenin akabinde mutlaka “ama” ile başlayan ve olumsuz devam eden bir cümle gelir. “Bırakmam gerektiğini biliyorum ama bırakmak istemiyorum”dur aslında.

Zaten az içiyorum artık. Ben de bırakmayı düşünüyorum. / Sigarayı değil, paket almayı bıraktım. Birileri içerse ben de onlara eşlik ediyorum. Kısaca otlanıyorum. / Asla birden bırakamam, yavaş yavaş azaltacağım. / Bırakacağım ben de ama kilo almaktan korkuyorum.

Sigarayı bıraktıktan sonra suyun bile tadı değişecek, yemeklerin gerçek tadını alacaksınız. Yüzünüz parlayacak, çünkü sigara cildi yıpratır. Daha rahat nefes alacaksınız. Merdivenleri rahat çıkacaksınız, daha hızlı yürüyeceksiniz, soluk soluğa kalmadan yüzeceksiniz, öksürük krizlerinden kurtulacaksınız. Dahası her şeyiyle sağlıklı bir hayat.

Kendinize kastınız yoksa bir anda bırakabilirsiniz. En temizi bir anda bırakmak ve bir daha içmemeye karar vermek. Bu kadar basit.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

2 Yanıt “sigara bırakma hikayeleri”

  1. Soner Recai Öner Cevapla 15 Ağustos 2011 3:06 pm

    Sigarayı bırakamamaktan yakınanlara Mark Twain’in bir sözü var: Sigarayı bırakmak çok kolaydır! Ben defalarca bıraktım!…

    Soner Recai Öner

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: