İkon markalar: “Marka kültürünün ilkeleri”

Son yıllarda marka üzerine birçok kitap yayınlandı. Bu kitapların büyük bir kısmının birbirine az çok benzediği aşikar. Ancak Douglas B. Holt’un yazdığı İkon Markalar, markaların ürünlere değil kültüre odaklı inşa edildiği görüşüyle konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor.

Her ne kadar marka kültürü yeni bir kavram olmasa da Holt, pazarlamacılar ve yöneticiler için şirketlerin marka yaratma girişimlerinde genellikle başarılıolmayan gelenekesel marka stratejilerine alternatif olarak marka kültürnün ilkelerini açıklıyor.

Mediacat yayınlarından Sibel Kaçamak çevirisiyle okurlarla buluşturulan kitap 9 bölüm ve 311 sayfadan oluşuyor. Kitabın bölümleri şöyle:

1. ikon marka nedir?
2. Kültürel markalama ne kadar farklı?
3. Efsane pazarlarını hedeflemek
4. Kültürel bilgi oluşturmak
5. Kültürel ve politik otoriteyi yükseltmek
6. Marka sadakatini sosyal bir ağ gibi yönetmek
7. Efsaneyi birlikte yazmak
8. Efsaneyi ilerletmek
9. Kültürel eylemcilik olarak markalama

Volkswagen’dan Budweiser’a, Snapple’dan Corona’ya birçok başarılı örnek üzerinden ikon markaların nasıl oluşturulacağını anlatan Holt, aynı zamanda tarihte başarısızlıkla sonlanmış olan bazı markaları da örnek olarak okuyucusuyla paylaşıyor.

Özellikle marka, marka sadakati ve marka kültürü gibi konulara ilgi duyuyorsanız sıkılmadan okuyabileceğiniz ve benzerlerinden farklı olan bir kitap.

Herkese keyifli okumalar.

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: