İtalya: Roma

Roma aşk şehri. Tesadüf bu ya tersten okununca Amor, yani aşk oluyor Roma’nın adı birden bire. Her yıl 50 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapan İtalya’nın kuşkusuz en önemli turizm kenti ve baş şehri Roma. Her yanında dantel gibi süslenmiş bu şehrin her caddesi farklı bir dönemi, her antik yapısı farklı bir hikayeyi anlatır size.

Floransa’dan aldığımız kahvaltı ile otelimizden ayrıldık. Roma’ya vardığımızda öğle üzeriydi. Bazen otobüsümüzden inerek, bazen otobüsümüzde Roma’nın belli başlı noktalarını tanıdıktan sonra konaklayacağımız Roma merkezindeki otelimize yerleştik. Otelimiz Termini Ana Metro / Tren İstasyonuna 150 metre mesafede, Via Cavour üzerinde Hotel Massimo D’Azeglio oldukça eski bir yapı. Öyleki yer döşemeleri ,eğer 2006’dan bu yana revizyon görmediyse, tahta ve banyosu neredeyse odadan daha büyüktü. Ayrıca her metro geçişinde hafiften titrediğinizi hissedebilirsiniz! Ancak hem metroya, hem de Roma’nın önemli tarihi turistik merkezlerine yürüyüş mesafesinde olması, ki Collesium’a 1,500 metre olmasına rağmen yola açılan birçok sokakta eski Roma’nın tadını alabileceğiniz gerek mimari gerekse anıtsal objeler mutlaka gözünüze çarpıyor, çok büyük avantajdı.

Yeri gelmişken katıldığımız tur 7 gece 8 gün idi ve bunun 2 gece konaklaması Roma’da geçti. Benim tavsiyem Roma’ya ayrı gitmeli ve en az 3 gece konaklamalı kalmalı; zira Roma merkezindeki tarihi yerlere 1 gün, Tiber Nehri ve Vatikan’a 1 gün, Pompei’ye giderseniz yine 1 günü mutlaka ayırmanız gerekiyor.

İtalya’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuella ‘nın bir heykeli Piazza Venezia’da yer alır. Buraya Venedik Meydanı denmesinin nedeni meydanın her iki yanında alan Venedik tarzı yapılardandır. Ayrıca arka tarafta bulunan yapının üzerinde bulunan kabartmalar İtalya’nın temelinde bulunan çalışmayı ve sevgiyi temsil etmektedir.

La Fontana di Trevi; Aşk Çeşmesi olarak adlandırılmasına rağmen gerçek adı Üçyol Çeşmesi’dir. Aşıklar burada çeşmeye sırtlarını dönerekten havuza para atarlar ve dilek dilerler. Roma’nın en büyük gelir kaynaklarından biridir, zira her hafta belediye buradaki paraları toplayarak kasasına koymaktadır!

Colesseo (Colosseum); bir amfitiyatro ve arenadır. Vespasianus tarafından M.Ö.72 yılında yapımına başlanmış, M.Ö. 80 yılında Titus tarafından inşası bitirilmiştir. Colesseo devasa demektir. Ancak buradaki devasa kelimesi yapıdan değil, zamanında yanında bulunan 5. Roma İmparatoru Nero’nun devasa heykelinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı Roma İmparatorluğu’nun en büyük arenasına Kolezyum denmiştir.
Dış çemberde 3 kat kemer vardır ve bunun üzerinde duvar bulunur. Her katta 80 adet kemer vardır. İlk yapıldığında 2. ve 3. kat kemerlerinin her birinin üzerinde heykeller varmış. En üstteki duvardaki deliklerden çubuklar geçirilerek arenanın üzeri çuha ile kapatılırmış. En alttaki 80 kemer kapı olarak kullanılırmış. 50.000 kişi 5 dakikada arenayı doldurup, 5 dakikada da boşaltabilirmiş. İç çemberde ise; 1. katta imparatorlar ve senatörler, 2. katta tapınak rahipleri ve rahibeleri ve 3. katta halk (bedavacılar) otururmuş. Hristiyanlığın gelişimi ile Kolezyum üzerindeki taşlar ve metaller sökülerek Vatikan’daki St.Peter Bazilika’sının yapımında kullanılmıştır.

Bunlar dışında Roma Forumu, Vatikan, İspanyol Merdivenleri, Navaro Meydanı, Konstantin Kapısı, Titus Kapısı, İmparatorluk yolu gibi daha birçok tarihi ve turistik eserin yer aldığı Roma’yı mutlaka görün derim.

Roma fotoğrafları da tam burada. İyi seyirler…

About Yildir Yeygel

Yıldır Yeygel was born on 1971, in Izmir. He was graduated from Ege University Engineering Faculty, Food Engineering Department as a Food Engeineer. He has a Master of Science degree on Food Engineer. He lives in Izmir and is interested in hiking,camping, travel, photography and blogging.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: