Eurobasket 2011’de Avrupa’nın en büyüğü kim olacak?

NBA tamamlandığından beri basketbol ile ilgili pek fazla yazamadık. Ama şanslıyız ki futbolun aksine basketbolda Dünya ve Avrupa şampiyonaları 2 yıl arayla yapılıyor. Bu da demek ki her sene bir tanesini izleme şansımız var. İşte bu sene de sıra Avrupa şampiyonasında ve Eurobasket 2011, Litvanya’nın ev sahipliğinde bugün start alıyor. Son şampiyonun İspanya olduğu ve artık 16 yerine 24 takımın katıldığı şampiyonaya Türkiye’de son dünya ikincisi ünvanıyla katılıyor. Gelelim gruplara.

A Grubu: İspanya, Polonya, Türkiye, Portekiz, Litvanya, İngiltere
Sanıyorum en zorlu gruplardan bir tanesi. Son şampiyon İspanya grubun en büyük favorisi, Litvanya’da her turnuvada tribünleri dolduran taraftarlarının önünde bu sefer favoriler arasında. Bence Türkiye’de gruptan ilk üç içerisinde çıkacak ekiplerden bir tanesi. Portekiz ve İngiltere’nin çıkma şansının sıfır olduğuna inanıyor ve eğer sürpriz yaparsa (ki umarım yapmaz Türkiye’yi etkiler) sadece Polonya’nın sürpriz yapacağına inanıyorum.

B Grubu: Sırbistan, İtalya, Fransa, Letonya, Almanya, İsrail
En zor gruplardan diğeri de bu bence. Ek olarak A ve B grubundan ilk 3 takımın bir üst grubu oluşturacağı düşünülürse işler daha da zor. Neyse Sırbistan grubun enbüyük favorisi ve ben ardından Almanya ve Fransa turu geçer diyorum. Yalnız eski Fucka’lı günlerine dönmeye çalışan İtalya’da Almanya ya da Fransa’nın ayağını kaydırabilir. Hazırlık turnuvalarında Yunanistan’ı devirdiler. İsrail ve her turnuvada olan ama hep gruplarda elenen Letonya’da bence eve döner.

C Grubu: Karadağ, Makedonya, Yunanistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Finlandiya
Sadece üçüncülük çekişmesine sahne olacak grup bence. Yunanistan ve Hırvasitan rahatlıkla devam edecektir. Finlandiya ve Bosna Hersek’e de çok şans tanınmadığını düşünürsek Karadağ ya da Makedonya son takım için çekişecek. Naumoski’li yılların hatırına Makedonya o zaman

D Grubu: Belçika, Gürcistan, Slovenya, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna
Eh bu grupta da ilk iki belirli. Slovenya ve Rusya kesin turu geçecektir. Belçika’da maalesef son sırada kalır. Üçüncülüğe baktığımızda ise Ukrayna diğer iki rakibine göre daha üstün.

Kısaca ilk grup maçlarında daha çok takımların üst turlar öncesi performanslarını izleyeceğiz. Bence bu turun en izlemeye değer eşleşmeleri ise A grubunda. İspanya-Litvanya, Litvanya-Türkiye ve İspanya-Türkiye bu maçlar kaçmaz. Ayrıca Slovenya-Rusya ve Yunanistan-Hırvatistan’da kaçırmamayı planladığım maçlar. Ek olarak turnuva hakkında detaylı bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz. Herkese iyi seyirler…

About Özkan Ulukök

1977 yılında Ankara'da doğdum. ama yaşamımın büyük bir kısmı daha bir yaşına gelmeden taşındığımız İzmir'de geçti. 1999 yılında Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi'nden mezun oldum. Burada önce 2002'de yüksek lisansımı zorlu bir süreç sonunda 2009'da da doktoramı tamamladım. Doktora tezim Marka Değeri üzerine oldu. 2004'e kadar Ege İletişim Reklamcılık Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak Reklam Yazarlığı, Yaratıcı Düşünce, Marka Değeri konuları üzerinde çalıştım. İstanbul'a gelişimle özel bir akademide geçen eğitmenlik tecrübesinden sonra 2007-2011 arasında Shell & Turcas Petrol'de Eğitim Uzmanı olarak, 2011-2015 arasında da Imperial Tobacco Türkiye İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak çalıştım. 2015'den beri Şişecam Paşabahçe Mağazaları İK departmanında Eğitim ve Gelişim Yöneticisi olarak görev yapıyorum. Seyahat etmek, fırsat buldukça bol bol PC,PS3,iPad farketmez oyun oynamak, sinema, kitap, müzik, elbette fistikyesili.com'da blog yazmak ve bunları paylaşmak gibi hobilere sahibim. Evliyim ve üç kedim var :)

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: