Yaz Durakları: Yeşilin ve Mavinin Harika Doğası Akyaka

 

 

Gökova’nın en güzel balıkçı köylerinden olan Akyaka yeşilin ve mavinin harika bir uyum içinde olduğu ender yerlerden biri. Denize kadar uzanan çam ağaçlarının gölgesinde doğanın tadına tamamiyle varmak mümkün.

 

Gökova Körfezi’nin doğusunda yer alan Akyaka’nın konumu itibariyle kara yolu ile bir çok yere ulaşımı kolay. Biz Ören-Akbük sahilyolu üzerinden Akyaka’ya giderken yol boyunca geçtiğimiz koyların muhteşem manzarasından büyülenmiştim. Sakar Dağı geçidinden Gökova’ya doğru inerken görülen manzaraya birebir diyebilirim.

 

Yerli yabancı birçok turistin tatilini geçirdiği Akyaka konaklama bakımından çeşitli alternatifleri olan bir yer. Otel, pansiyon, butik otellerin yanı sıra yazlık sitelerin de olduğu Akyaka’da çadır, karavan ve bungalovların da olduğu çam ağaçlarının içinde büyük bir kamp alanı da var. Çarşısında her şeyi bulabileceğiniz marketler ve mağazalar var. Ayrıca plajın arka bölümünde çeşitli el sanatları ürünlerinin sergilendiği standları gezmek oldukça keyifli.

 

Kadın Azmağı için tekne turlarının düzenlendiği iskeleden ayrıca Marmaris ve yakındaki koylara düzenlenen mavi turlara da katılmak da mümkün. Akyaka’ya gelip de Marmaris ve Sedir Adası turlarına çıkmadan dönmek olmaz. Azmak turuna ise akşamüzeri çıkılmasını tavsiye ediyorum. Azmak boyunca tekne ile ilerlerken sazlıkların arasında ördekler ve pelikanlar karşınıza çıkabilir. Şansınız varsa lutra lutra denilen su samurlarına da denk gelebilirsiniz. Havuz olarak adlandırılan yerde Azmak’ın serin sularında yüzebilirsiniz.

 

Azmak boyunca yan yana sıralanmış balık restoranları ise Akyaka’nın ön plana çıkan mekanları. Burada isterseniz kahvaltınızı yapabilirsiniz ya da akşam azmaktan ve denizden çıkartılan balıkları yiyebilirsiniz. Azmak teknelerinin hemen yanındaki büyük teknelerde ise oldukça lezzetli olan balık-ekmek yiyebilirsiniz.

 

Eğer tercih ederseniz Sakar Tepe’de yamaç paraşütü de yapabilirsiniz. Gezdiğim çoğu yerde yamaç paraşütüne denk geldim ancak gökyüzünden denize doğru süzülmenin keyfine henüz cesaret edemedim. Bir gün o cesareti kendimde bulmayı umuyorum.

 

Akyaka’da güzel ve keyifli bir dinlence yaşamak mümkün. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

 

 

 

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: