Prag Rehberi: Ulaşım, Harcamalar ve İhtiyaçlar

Doğu Avrupa’nın en güzel şehirlerinden birisi olan Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a ulaşım için uçak ya da tren gibi alternatifleriniz bulunmakta. Prag Ruzyně Havaalanı’na İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saatlik bir uçuşun ardından inebiliyorsunuz. Ruzyně, kent merkezine yaklaşık olarak 20-25 dakika uzaklıkta. Eğer tur ile gelmediyseniz taksiye binmenizi tavsiye etmeyeceğim. Zira Prag’da taksilerle ilgili soruna değineceğiz. Şehirde çok başarılı bir metro ve tramvay sistemi var. Bu nedenle otobüsle Metro A hattının başlangıcı Dejvická istasyonuna varabilirsiniz. Buradan metro ile 3 durak sonrası zaten eski kent meydanı (Staroměstská). Alternatif olarak Metro B hattının ilk istasyonu Zličín’e de yine otobüsle ulaşabilirsiniz.

Tren tercih ettiğinizde ise sanıyorum İstanbul’dan direkt Prag’a tren yok ama Sofya ya da bir Balkan ülkesi üzerinden aktarma yapabilirsiniz. Uçakla gitmiş olsak da özellikle Romanya üzerinden yapılacak bir tren yoluculuğu da harika olurdu gibi geliyor. Prag tren garı (Hlavní nádraží) kent merkezinde ve yeni şehirin kalbi sayılan Vaclav Meydanı’na yürüyerek sadece 5 dakika mesafede.

Prag’a ilk indiğinizde fark edeceğiniz şeylerden birisi tipik bir Doğu Avrupa şehri olduğu. 1989’da komünizmin yıkılmasından sonra turistlerin gelmeye başladığı şehrin özellikle merkezden daha uzak bölgelerinde gezerken kendiniz bir soğuk savaş dönemi filminde hissedebiliyorsunuz. Ardından ise eski kent meydanı ya da Karel köprüsünü gördüğünüzde ise tarihin ara sokaklarına dalıveriyorsunuz.

Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği’ne girmiş olmasına rağmen hala Euro’ya geçiş yapmamış durumda. Bu nedenle Prag’da iken Çek Koruna’sına (Kč ya da CZK) ihtiyacınız olacak. Türkiye’de bulabilme şansınız pek yok. Yanınızdaki Euro’ları merkezlerde yer alan birçok Change ofisde değiştirebilirsiniz. Sokakta yanınıza yaklaşıp Euro bozalım mı? diyenlere uymayacağınıza da eminim. Her ne kadar Change ofisler komisyon almıyoruz deselerde alıyorlar bu nedenle gitmeden önce mutlaka araştırmanızı yapın. 100 Euro için en az 2200 Kč’nin üstünde değişim yapın derim. Bu arada 1 TL 9,5 Kč bunu 10 Kč diye ele alırsak hesabınızı da daha rahat yapabilirsiniz.

Yukarıda biraz giriş yaptık ama Prag’da en iyi ulaşım yolu kesinlikle Metro ve Tramvay hatları. Şehirde 3 ana metro hattı var. Metro A (yeşil), Metro B (sarı) ve Metro C (kırmızı). Özellikle A ve hemen ardından C ile ana merkezlere rahat ulaşabilirsiniz. Hemen bir metro haritası edinin ve kentin tadını çıkarın. Metro girişlerinde yer alan bilet makineleri size birçok alternatif sunuyor. Yarım saat geçerli olan 24 Kč ya da Bir buçuk saat geçerli olan yanılmıyorsam 32 Kč fiyatlı biletler iş görüyor. Ancak bunları alırken dikkat edin zira bazıları 4-5 basım ya da sadece kentin belli bölgelerini kapsayabiliyor. Ama eğer tam gün şehri gezeceğim diyorsanız kesinlikle 24 saat geçerli 110 Kč’lik bileti alın. Her bölge, sınırsız geçiş ve sadece 110 Kč:) Burada son hatırlatma olarak şunu söylemeli biletinizi okuttuktan sonra asla atmamanız gerekli. Zira metro turnikelerinden elinizi kolunuzu sallayarak geçebilirsiniz ya da tramvaya istediğiniz kapıdan binebilirsiniz. Ama bu demek değil ki denetleme yok. Seyahatiniz sırasıbda metroda ya da tramvayda durdurulup biletiniz size sorulabilir. Eğer biletiniz yoksa ya da uygun bilet değilse anında 70 Kč ceza ödemeniz gerekebilir.

Prag’da taksi konusunda ise genellikle turistlere pek hoş davranılmadığı ve fiyat konusunda kazıklandığı bilgilerini almıştık. Ama dediğim gibi metro sistemi o kadar yeterli ki taksi kullanmaya ihtiyaç duymadık. Ama yine de binmeniz gerekirse otelinizin bildiği bir duraktan ya da şehirde bilinen taksi duraklarından (sanıyorum bir tanesi AAA) birisini tercih edin.

Son olarak Prag’da tuvalet konusunda da bazı noktalara değinelim. Biranın başkentinde olunca bol bol tuvalet aramanız gerekebiliyor:) Tuvaletler temiz ve ücretli. Genelde fiyat 5 Kč ama daha turistik mekanlarda bu fiyat 10 Kč’a çıkabiliyor. Mc Donald’s gibi yerlerde de tuvalet girişlerinde dışarından gelenler için para atacakları turnikeler mevcut. Eğer oradan birşeyler alıyorsanız mesela Starbucks’da fişinizin hemen sonunda dört rakamdan oluşan numarayı tuşlayarak tuvalete girebilirsiniz. Bunu bazı kafelerde uygulamakta. Bu arada tuvalet kültürlerinde taharet musluğu sanıyorum yok biz hiçbir yerde rastlamadık siz denk gelirseniz şanslısınız. Ek olarak yukarıda Tren Garı’ndan bahsetemiştim. Garın çevresinde çok sayıda gezgine ve öğrenciye rastladık. Bu çevredeki tuvaletlerinde tesadüfen banyo hizmeti verdiğini de gördüm. Eğer trenle Avrupa’yı gezen bir gezginseniz ve duş sorununuz varsa gar çevresindeki yerlerde 40 Kč ücretle bu sorunu da çözebilirsiniz.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

Bir Yanıt “Prag Rehberi: Ulaşım, Harcamalar ve İhtiyaçlar”

  1. benim de görmeyi çok istediğim bir yer, çok güzel anlatmışsın, ama kalacak yerlerden hiç bahsetmemişsin, nasıldır, ne kadar dır mesela???

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: