Prag Rehberi: Hradčany ve Petřín

Titanların Savaşı Heykeli

Titanların Savaşı Heykeli

Prag’da görülecek yerlerin başında kesinlikle Prag Kalesi ve St. Vitus Katedralinin bulunduğu Hradčany bölgesi, astronomik saatin bulunduğu eski kent meydanı (Staroměstské náměstí) ve elbette Karel Köprüsü var.

Eski kent meydanını ve Karel’i bir sonraki yazıya bırakalım ve Prag’ı ortadan bölen Vltava nehrinin doğu kıyısında yer alan yerlere bir göz atalım.

Hradčany (Prag Kalesi)

Prag Kalesi ve çevresinin bulunduğu bu bölgede birçok tarihi bina ve anıta rastlamak mümkün.

Bu bölgede en çok dikkat çeken yapılar elbette artık cumhurbaşkanlığı tarafından kullanılan bina ve bu binanın girişinde yer alan Titanların Savaşını anlatan dev heykeller. Bu bölgeden ayrıca dev heykelleri geçmeden önce girişteki avluyu gezebilir ve tepeden güzel bir Prag manzarası izleyebilirsiniz.

St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali

Ek olarak kalenin turların başlangıç bölümünün girişinde ise kraliyet bahçeleri ve içinde yer alan Belvedere Sarayı’da görülebilecek yapılar arasında. Ayrıca kalenin giriş bölümünden de St. Vitus Katedralinin bütün haşmetini uzaktan izleyip hayran olabilirsiniz.

Burada en önemli yapılardan birisi de kesinlikle gotik mimarinin en güzel yapılarından birisi olan St. Vitus Katedrali. Sakın içine girmeden Prag’dan sakın ayrılmayın. Pazar günleri öğlen 12:00’a kadar katedrale giremiyorsunuz. İçeride de eğer daha fazla ilerlemek isterseniz ek ücret ödemeniz lazım. Ama katedral gerek dışarıdan gerekse içeriden mükemmel bir atmosfere sahip.

Katedralde en çok dikkat çekenlerden birisi de yapıyla uyumsuz görünen güney kulesi. Huşçu savaşları döneminde yapımına ara verilen kule, temelinin gotik yapısının aksine rönesans mimarisinden etkilenen bir tarza sahiptir. Yapımı savaşlar ve dönemin sorunları nedeniyle tam olarak 600 yılda tamamlanan bu mükemmel yapıyı mutlaka görün. Bu arada Kafka’nın bir dönem eserlerini yazmak için kaldığı evde bu bölgede Altın Sokak’ta yer almakta.

Loreta

Loreta

Bu bölgede turlara katıldıysanız genellikle sizi hemen Eski Kent Meydanına götürmeye başlayacaktır. Önerim Prag’ın gizli hazinelerini keşfe devam etmeniz. Bunun içinde Titanların Savaşı heykellerinden kaleyi arkanıza alarak Loretanska yolu boyunca devam etmeniz. Burada karşınıza geceleri hala gazyağıyla aydınlatılan tarihi sokak lambaları ve Veba Anıtı çıkacak. Bu yolda ilerlerken Loreta tabelasını takip ederseniz karşınıza İtalya Loreta’daki Santa Casa’nın bir replikası olan Barok dinsel mekan Loreta çıkacaktır. Evin bir zamanlar Bakire Meryem’in kutsal doğum müjdesini aldığı yer olduğuna inanılıyor.

Petřín

Loreta’dan sonra mutlaka Petřín Tepesini soruşturun. Burası Prag’ı tepeden seyredebileceğiniz yemyeşil ve büyükçe bir park. Zaten Loreta’dan sonra yolu takip ettiğinizde Petřín’in giriş yollarından birisi olan Strahovska’ya varıyorsunuz. Burada parka giriş yapmanızı sağlayan dik ama yemyeşil yolun başında da Strahov Manastırı (Strahovsky Klaster) sizi karşılıyor. Burada yer alan Ulusal Edebiyat Müzesi’nde ülkenin en eski ciltleri saklanıyor.

Rozhledna

Rozhledna

Petřín Tepesine doğru ilerlemeye başladığınızda yaklaşık bir 15-20 dakika tırmanmanız gerekecek. Ama yeşillikler içerisinde güzel bir yürüyüş. Ek olarak bir süre sonra sol tarafınızda da aslında kent surlarının güney kısmının bir parçasını oluşturan Açlık Duvarı’nı görebilirsiniz. Efsanelere göre zamanın kralı IV. Karl bu duvarı dönemim yoksul insanlarına iş olanağı sağlamak için ördürmüş.Tırmanmayı tamamladığınızda karşınıza genişçe bir bölge çıkacak burada görülmeye değer en önemli yapı Eiffel kulesinin daha küçük bir versiyonu olan gözlem kulesi Rozhledna.

Burası yaklaşık olarak 63,5 metre yüksekliğinde ve 299 basamakla en tepesine ulaşılabilen bir yapı. Prag’da gezerken Petrin Tepesine baktığınızda gördüğünüz kule işte burası. En yukarıya çıktığınızda ise mükemmel bir manzara sizi bekliyor. Burada yukarıya çıkabilmek için 2 alternatifiniz var.

Rozhledna

Rozhledna

İlk olarak asansörü seçebilirsiniz, 150 Kč ama uzun bir kuyruk olabiliyor. Diğeri de basamakları tercih edebilirsiniz o zaman 100 Kč ödüyorsunuz. Önerim basamakları seçin zira yukarı çıkarken de güzel bir manzara var. Ek olarak ara bölümde Rozhledna’ya tırmandım madalyası alabileceğiniz bir makine de var ama şansımıza biz gittiğimizde bozuktu:)

Rozhledna’nın olduğu bölgede ayrıca Ayna Labirenti ve Aziz Luertinus Kilise’si de gezebileceğiniz yerler arasında. Ancak Petřín Tepesinde dikkate değer iki önemli yer daha var. Bunlardan ilki devasa Strahov Stadyumu.

Tepenin belki de en tepesinde yer alan bu devasa yapı Komunist dönemin en önemli eserlerinden birisi. Dev bir stad olduğu kadar daha çok jimnastik çalışmaları için hazırlanmış bir yapı. Açıkçası biz direk gidip gezmedik ama Rozhledna’ya tırmanırken özellikle üst kısımlarda çok net bir şekilde bu dev yapıyı görebilirsiniz.

Rozhledna'dan Prag Şehir Manzarası

Rozhledna’dan Prag Şehir Manzarası

Bölgedeki diğer önemli yapı ise Aziz Michael Kilisesi. Ancak zaman ve yorgunluk nedeniyle biz uğrayamadık ama üzüldüğümü belirtebilirim. Burası artık ayinlerde kullanılmayan ve daha önce yer aldığı Ukrayna Vadisinde buraya taşınan ahşap bir yapı. Parkın güney ucunda ve biraz uzak. Bu nedenle ulaşmak size kalmış.Rozhledna’nın biraz ilerisinde güzelim gül bahçelerini geçtiğinizde ise karşınıza tepeye ulaşımı sağlayan Füniküler (Lanová dráha) çıkıyor. 2 duraktan oluşan füniküler ile Újezd’e ulaşabilirsiniz. Burada yer alan Tramvay ile istediğiniz yere devam edebilir ya da burada yer alan güzel publardan birisinde soğuk bir bira yudumlayabilirsiniz.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: