Hayranlık uyandıran bir jeolojik oluşum: Dim Mağarası

Antalya’nın Alanya ilçesi sınırları içinde yer alan Dim mağarası, doğanın derinliklerine doğru gizemli bir yolculuğun adresi. Cebel Reis Dağı’nın içine doğru yol alan mağara, 232 metre yükseklikte yer alıyor. Karstik yapıdaki mağarada birbirinden ilginç kireçtaşı şekilleri bulunuyor.

Dim Mağarası, ilk defa 1999 yılında özel bir işletme tarafından turizme açılmış. Öncesinde çevredeki insanlar tarafından biliniyormuş. Mağaranın gezi amaçlı turizme açılmasından bu yana özellikle yaz aylarında çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Bu özelliğiyle bir ilk olma özelliğini de korumuş oluyor.

Mağaranın bulunduğu bölgeye kadar devam eden asfalt yol üzerinden ulaşım oldukça kolay. Alanya merkezden sürekli olarak mağaraya giden minibüslere binerek arkadaşımla mağaraya gittik. Mağaraya doğru çıkarken yol kenarındaki küçük muz bahçeleri görülmeye değer doğrusu. Mağaranın hemen oradaki otopark alanında Dim Çayı’nın aktığı vadiyi kuşbakışı olarak görmek mümkün.

Dim Mağarası’na girişteki dar geçitten aşağıya doğru inen merdivenleri görünce şaşırabilirsiniz. Bize öyle oldu. Adeta bir macera filmindeki gibi sürünerek toprağın içinde ilerleyecekmiş hissine kapılıyorsunuz. Ama hayır, dik merdivenleri indikten sonra karşımıza oldukça geniş bir alan çıktı. Biri 50 metre uzunluğundaki kısa tura, diğeri 310 metre uzunluğunda, 15 metre derinliğindeki uzun tura ayrılan bir yolun başında bulduk kendimizi. Öncelikle uzun tura gitmeyi tercih ettik. Hemen oldukça nemli bir serinlik karşıladı bizi. İçerisini gezmek için demir köprü ve merdivenler inşa edilmiş, doğal yapıyı etkilemeyecek şekilde de aydınlatma sistemi kurulmuş. Köprü ne kadar sağlam görünse de yürürken yine de temkinli adım atmak ihtiyacı duydum. Gezinin bazı yerlerinde dik merdivenlerden aşağıya inmek veya yukarı çıkmak gerekiyor çünkü. Işıklar ise mağaraya kimi zaman ürtükücü, kimi zaman da esrarengiz bir görünüm katmış. Sarkıtların, dikitlerin, sütunların arasından geçtikçe kendimi gizemli bir yolculuğun içinde hissetmeye başladım. Gezinin ortasında bulunan travertenlerin olduğu alanda hoş detaylar yakalanabilecek fotoğrafik görüntüler bulmak mümkün. En sonda ise harika sürprizle bir karşılaştık. Mağaranın en derin olan bu yerinde küçük bir de göl var. Göl manzarasına karşı fotoğraf çekmemek olmazdı tabii. Buradan sonra geldiğimiz yolları geri dönerek mağaranın girişine yeniden vardık. Fotoğraf çekme, sohbet ve geri dönmekle birlikte uzun tur yaklaşık 1 saat sürdü. Kısa tur ise adı üstünde olduğu gibi oldukça kısaydı.

SarMağaradan çıkışta hemen ısı farkını hissediyorsunuz. Dışarının sıcaklığı direkt yüzünüze vuruyor. Ehh, fotoğraf makinem de bundan nasibini almadı değil. Objektifi bir süre buğulandı. Nemli ve uzun bir yolculuğun ardından mağaranın hemen yanındaki kafede biraz dinlenmeye çekildik. Sıra Alanya’ya geri dönmeye geldiğinde etrafta hiç görünmeyen minibüsleri beklemektense aşağıya yürümeye karar verdik. Yaklaşık 2 saatte 8 kilometre yokuş aşağı yol yürüdük. Şansımıza gökyüzü bulutluydu. Ama bu uzun yolun ardından bizi ancak deniz paklardı 🙂

Yeri gelmişken bahsetmekte fayda var. Dim Mağarası’ına çıkarken tepede yolun kenarında Konaktepe Restoran var. Alanya manzarasına karşı harika bir köy kahvaltısı veriyorlar. Özellikle karpuz reçeline bayılmıştım. Bir kaç gün sonra da oraya gitmiştik. Yürüyerek değil, bu sefer arabayla 🙂

Mağara  içindeki travertenler

Sarkıtlar

Dikitler

Dim Mağarasına inerken

Mağaranın sonundaki göl

Mağara içinden bir görünüm

Mağara içinden bir başka görünüm

Dim Mağarası yolu

Dim Mağarasına çıkarken

Yol üzerindeki küçük muz bahçelerinden biri

Uzaktan Alanya

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: