Ne olacak bu dizilerin süresi?

Geçtiğimiz kış ayları boyunca medyada en çok yer alan, konuşulan, yazılan, tartışılan konulardan biriydi. Türk dizilerinin iki saate yakın süren yayınları gereğinden çok fazla bulunuyordu. Dizi sürelerinin dünya standartlarına uygun olmaması bir sorun olarak görüldü ve buna bir “çare” bulunması üzerinde bir çok program, haber, yorum hatta eylem bile yapıldı. Sektör çalışanlarının dışında dizileri sadece izleme eyleminde bulunan izleyici kesiminin de düşünceleri bile dikkate alındı.

Ben de yıllardır dizi piyasası içinde çalışan biri olarak yazılı ve görsel medyayı bir süre meşgul eden bu konuyu –elimden geldiğince- birinci derece dikkatle takip etmeye çalıştım. Senaristler derneği tarafından düzenlenen kamera arkası ve önü işçilerinin katıldığı Taksim AKM önünde gerçekleştirien “Yerli Dizi Yersiz Uzun” eylemine de katıldım. Elimizde pankartlar, ulusal tv kanallarının canlı yayınlarla tüm Türkiye’ye yaydığı bu eylem bir ses getirir umudundaydım. Hatta eyleme bütün dizi setleri “paydos” edilerek katılım da oldu. Sosyal medyada katılımı oldukça fazla olan bir etkinlikti aynı zamanda. Ama şimdi kimsenin bundan pek bahsettiği yok. Anlayacağınız konu popülerliğini yitirdi.

Gel gelelim, ulusal yayın yapan ve reklam pastasının büyük dilimlerini paylaşan kanalların yeni yayın dönemleri başladı. Sıfır kilometre dizilerin yanısıra geçen sezondan devam eden dizilerle birlikte şu anda 50’in üzerinde dizi yayını gerçekleşmekte. Bu demek oluyor ki, her kanalın haftanın her gününe mutlaka en az bir dizi yayınladığı oluyor. Bunların bir kısmı istendiği gibi izlenme oranı alamadıkları için bitecek, bitenlerin yerine de yeni diziler gelecek. Bu devran böyle devam eder yıllardır.

Ama dizi sürelerinde herhangi bir kısalma söz konusu değil. Bir dizi filmi dizi film yapan onun süresidir ve birbirini takip eden olayları anlatmasıdır. Dizi filmin dünya standartlarında süresi 45 ile 60 dakika arasındadır. Belki 60 dakikayı 5-10 dakika geçebilir ama bunun da üstüne çıkmaz. Bir sinema filminin süresi de 90 dakidadır. Tabii ki 120-150 dakikda da olabilir. Ama bir yapımcı 3 saat süren bir film yapmaz. Peki bu durumda sadece bir bölümü 100-120 dakida süren dizi olur mu? Bkz. Türk dizileri! Çılgın Türkler yapıyor işte.

Her hafta neredeyse normal bir sinema filmini aşan bir dizi film seyretmek nelere mal oluyor? Çok şeye! Bir kere zamanımıza mal oluyor. Her akşam iki saat süren bir dizi izlenir mi? Bir de onun bir saat süren özeti var, etti mi 3 saat! Her akşam 3 saat, haftada 21 saat televizyon başında oturup dizi seyretmek. Ana haber bültenlerinin ardından saat 20:00’da dizinin özeti giriyor 21:00’da ise asıl bölüm başlıyor ve 23:00’da bitiyor.

Hadi izlemek neyse de, bu diziyi çekenler var. Onların her hafta bölüm yetiştirmek gibi bir dertleri olduğu için neredeyse haftanın her günü, sabahtan gecenin geç vaktine kadar çalışıyorlar. Bir dizi film yapımında en zoru teknik ekibin işidir zaten. Bir de bu diziyi yazanlar var. Bu uzun sürede her bölüm için ne yazılabilinir ki?

Aslında çok derin ve detayı olan bir konu. Burada bir yazı içinde bunu anlatmak zor. Konunun biraz özeti diyeyim bu yazı için. Ama şunu söylemekte fayda var, bu kadar tüketilen ve emilen bir işin gelecek için ne getirisi olacak? Ben göremiyorum.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: