İçe Dönük Konuşmanın Gücü

Gün içinde uyanık haldeyken en çok kiminle iletişim halinde oluyorsunuz? Issız bir adada tek başınıza olsanız da konuşmadan yapamadığınız, iletişimsiz duramadığınız biri vardır. Evet, bu kişi ta kendinizsiniz. İnsan kendisiyle sürekli iletişim halindedir. Bu iletişimi de düşünceleriyle, kendine söyledikleriyle yapar. Çok yoğun çalışsanız da, kendinize ayıracak vaktiniz olmasa da, etrafınızda sürekli insanlar olsa da, hep başkalarıyla konuşmak durumunda kalsanız da inanın en çok kendinizle konuşuyorsunuz. Bunu fark etmek ve denemekse size kalmış.

Kendimizle kurduğumuz iletişim sonucunda davranışlarımız, alışkanlıklarımız, tutumlarımız, inançlarımız, duygularımız, kişiliğimiz şekilleniyor. İnsan beyni öyle karmaşık ve komplike bir bilgisayar ki, kendiniz veya başkaları tarafından söylenenler sizinle ilgili herşeyi etkileyen, yöneten ve kontrol eden bir hale bürünüyor. Bu kitapta da kendimize söylediklerimiz, düşüncelerimiz, içimize doğru yönelttiğimiz konuşmaların ne kadar önemli, etkili ve güçlü olduğundan bahsediliyor.

Eğer düşüncelerimiz bizim herşeyimizi belirleyebiliyorsa düşüncelerimizi ve buna bağlı olarak hayat akışımızı kendi lehimize çevirebiliriz. İçe Dönük Konuşmanın Gücü’nde de bunun nasıl yapılacağını Shad Helmstetter adım adım anlatıyor.

Her şeyin bizim isteğimizle başladığı, kendimize inanırsak ve güvenirsek her ne koşul altında olursak olalım başaracağımızı öğütleyen kişisel gelişim ve türevleri kitaplarından farklı olarak yaşadığımız süre boyunca bize dayatılan, öğretilen ve doğru olduğuna inandığımız çoğu düşüncenin aslında bizim gerçeğimizi yansıtmadığının farkına varmamızı sağlıyor. Bu kitap tabii ki kurbağadan bir prens ortaya çıkartmıyor. Kendimizle kurduğumuz düşüncelerimizi yenileyici ve iyileştirici yönde çözümlememize yardımcı oluyor.

Kitap, “yapamam”, “edemem”lerle başlayan düşünce sürecinin “yapmalıyım”dan devam ederek basamak basamak “yaparım”a kadar nasıl ilerlemesi gerektiğinden, düşüncelerimizin altında yatan okumalardan bahsederek kendi kendine hakim ve kendinin farkında bir insan olma yolunda bir adeta bir kılavuz gibi.

Özgün adı “What to Say When You Talk to Yourself” olan kitabı Türkçe’ye H. Betül Çelik çevirmiş. Sistem Yayıncılık tarafından Türkiye’de ilk olarak 1995 yılında basılmış. 202 sayfa olan kitabın yeni baskılarını çoğu kitapçıda bulmak mümkün. Yazar Shad Hemstetter’in facebook’ta bir sayfası var ayrıca. Oradan da iyileştirici yöndeki içe dönük konuşmaları bulabilirsiniz. Ayrıca elektronik posta adresinize de her gün iyileştirici içe dönük konuşmalar gönderiliyor. İlgilenenlere duyurulur.

Kitabın en güzel cümlesi ise şu: “Bir insan nasıl düşünürse, öyledir”. Gerçi bu yeni söylenmiş bir şey değil. Mevlana’nın da şöyle bir sözü geçer Mesnevisinde: “İyi şeylerden başka bir şey düşünme! Çünkü, düşünce, suret dokumasının ipliğidir. Güzelleşen, iyi olan her düşünceden doğan her suret güzeldir, iyidir.”

İnsan her devirde aynı. Sadece depresyon ve mutsuzluk halleri değişiyor. Ama düşünceleriniz size karşı çalışmasın.

Herkese iyi ve güzel düşünceler!

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: