Sosyal medya da artık takipte

Medya araştırma şirketleri kurumlara ve şahıslara yönelik medya takip ve ölçümlemelerini 1-2 yıla kadar sadece yazılı, görsel ve işitsel basın üzerinden yapıyorlardı. Yerel ve ulusal olmak üzere gazetelerden dergilere, televizyonlardan radyolara kadar bir çok medya organını kullanıyolardı. İnternetin ve sosyal medyanın daha fazla insan hayatına dahil olması ile birlikte medya araştırmalarına yeni bir alan daha eklendi. Bir kaç yıl öncesinde de blogların takip edilmesi devreye girdi. En nihayetinde 2011 yılında sosyal medya da medya takibine katılmış oldu.

İnsanların günlük hayatlarında sosyal medyayı daha fazla kullanır hale gelmeleri ile birlikte bir çok firma sosyal medyayı müşterileriyle bir iletişim platformu haline getirdiler. Hatta sosyal medya üzerinden çağrı merkezi hizmeti dahi veriliyor. Bunun dışında yine bir çok firma sosyal medya için iletişim planları oluşturmakta. Kısacası sosyal medya kurumların ve şahısların birer iletişim aracı haline geldi. Hatta ileriki dönemlerde firmaların vazgeçilmezi olacak.

Bu durumda sosyal medya kullanıcılarının meydana getirdikleri yansımalar kurumların ilgisini çekiyor. Bu sayede medya takip şirketleri takip hizmetlerine sosyal medyayı da eklemiş durumdalar. Geleneksel medyayla birlikte yeni medyanın da takibi çoğu firmanın tercih ettiği bir sistem oldu.

Bunun için yeni programlar geliştiren şirketlerin sosyal medya takibi nasıl oluyor? Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sosyal ağlar, youtube, dailymotion gibi video paylaşım siteleri ile haber portalları, bloglar, forumlar ve sözlükler takibe alınan internet mecraları arasında. Filtreleme ve ölçümleme sistemi ile sosyal ağlar üzerinde oluşan yansımalara hızla ulaşılmakta. Firmalar haklarında yapılan olumlu veya olumsuz yorumlara bu süzgeci kullanarak hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlar.  İnterpress ve Medya Takip Merkezi gibi Türkiye’nin köklü şirketleri bu takip hizmetini veriyorlar.

Kurumlar ya da şahıslar için basında ya da televizyon yer almak ne kadar önemliyse artık sosyal medyada da yer almak ve adının geçmesi o derece önemli hale geldi. Hatta sosyal medyada yer alıp gazetelere ya da televizyonlara konu olan pek çok kişi ya da olay var. Twitter üzerinden yazdıklarıyla ya da yayınladıkları fotoğraflarla basının gündemini oluşturan pek çok örnek verebiliriz. Bir çeşit sosyal medyanın geleneksel medyaya yansıması da diyebiliriz buna. Bu bakımdan firmalar artık sosyal medya için pazarlama, iletişim stratejileri ve planlarını oluşturuyorlar ya da arttırıyorlar. Bu da demek ki sosyal medya bundan sonra sürekli takipte olacak.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: