Yedigöller’den yansıyan güzellikler

Batı Karadeniz’in en güzel doğal güzelliklerinden biri olan Yedigöller Bolu ili sinırları içerisinde yer alan Köroğlu Dağları üzerinde yer alıyor. İstanbul’dan kara yoluyla İzmit-Ankara otobanı üzerinden Bolu yolundan sapılarak yaklaşık 4 saat sürüyor. Bolu ile arasında 65-70 km mesafe bulunan Yedigöller yolunun yarısı asfalt yarısı ise stabilize yol olarak devam ediyor. Bütün bir dağı virajlarla tırmandıktan sonra Yedigöller’e ulaşıyorsunuz. Ankara ve Zonguldak’tan da Yedigöller’e yaklaşık 3 saatte ulaşmak mümkün. Biz İstanbul’dan mola vere vere gittiğimiz için oraya ulaşmamız 5 saati buldu neredeyse. Ancak kışın karla kaplı olduğu için Mengen üzerinden giden yolun kullanılması tavsiye ediliyor.

Milli Park olarak koruma altına alınmış bu alanda büyüklü küçüklü 7 tane göl var. Adı da bu göllerden geliyor. Kayan kütlelerin vadilerin önünü kapatması sonucunda oluşmuş olan bu göller gidenleri benzersiz bir güzellikle karşılıyor. Milli Park’a girişte hemen İncegöl ve arkasında Sazlıgöl bütün yeşilliğiyle sizi karşılıyor. Geliş yolunu takip ettiğinizde karşınıza çıkan tahta köprüyü geçtiğinizde Nazlıgöl’e gelmiş oluyorsunuz. Buradaki piknik alanında yeşilin ortasında keyifli bir zaman geçirmeniz mümkün. Yangına karşı tedbir amaçlı mangal yakmak için taştan ocaklar yapılmış.

Şelaleye stabilize araba yolundan ya da Nazlıgöl’ün ordaki piknik alanı içinden orman yolunu takip ederek ulaşmak mümkün. Biz orman yolunu tercih ettik. Devasa meşe, gürgen, kızılağaç ve karaağaçların arasından yürüyerek şelalenin bulunduğu yere yokuş aşağı indik. Şelalenin dinlendirici sesine karışan kuş sesleriyle doğal bir konserin ortasında bulduk kendimizi. Dilek çeşmesinden kaynak suyunu içtiğimizde de benzersiz bir yerde olduğumuzu bir kez daha farkına vardık.

Stabilize yoldan devam ettiğinizde Deringöl, Seringöl ve Büyükgöl’ün olduğu alana geliyorsunuz. Deringöl ile Seringöl arasında piknik ve kamp alanında lezzetli bir öğle molası verdik. Öğle vaktinde gelen kampçılar çadırlarını kurmaya başlamışlardı. Kuş-gözlem grubundan birkaç kişi kamuflaj kıyafetleriyle öğle molalarını vermişlerdi. Sanıyorum haftasonu diye market de çalışıyordu o gün. Seringöl’ün üzerine rüzgarın etkisiyle ağaçlardan düşen yaprakların oluşturduğu katmanı seyretmek harikaydı. Deringöl’deki suyun yüzeyine vuran yansımalar adeta bir hayal dünyasına sürüklüyor insanı.

Yedilgöllerdeki adından da anlaşılacağı gibi en büyük göl olan Büyükgöl’ün ise muhteşem ötesi bir manzarası var. Ağaçların ortasına saklanmış eşsiz bir güzellik. Gölün karşı iki yakasında duran seyir teraslarında oturup doğayı dinlemek ve seyretmek çok huzur verici. Gölün etrafında dolaşırken yeşilin her tonu ile karşılaşıyorsunuz.

Ayrıca Şelale Evi denen bir restoran da mevcut. Kapankaya adı verilen seyir yerinde mükemmel bir manzara ile buluşuyorsunuz.

Temiz havası, devasa asırlık ağaçları, tabiatı, gölleri, renkleri ile Yedilgöller Milli Parkı mutlaka görülmesi gereken bir yer. Kamp, günübirlik piknik, yürüyüş ve fotoğraf çekimi için son derece ideal. yedigöller’e giderseniz eğer ruhunuzun yenilendiğini hissetmemek içten bile değil.  Benim gibi günübirlik giderseniz eğer inanın ki vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile.  Ama bir günün yetmediğine de inanabilirsiniz. Biz arkadaşlarla baharda Yedigöller’de kamp kurmanın planlarını yaptık bile.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: