Prag Rehberi: Václavské ve Staroměstské

Daha önce Vltava nehrinin kale tarafını anlatmıştık. Şimdi de nehrin eski kent meydanı ve yeni şehir kısımlarından biraz bahsetmek lazım. Burası, özellikle Eski Kent Meydanı ve ardından Karel Köprüsü, Prag’da en fazla turist çeken ve kanımca da en güzel bölgelerin başında geliyor. Ancak Tren garınada yakın oln Vaclav Meydanı’nıda atlamamak lazım. Zira burası da güzel bir bölge olarak dikkat çekici. Eh o zaman başlayalım.

Václavské náměstí (Vaclav Meydanı)

Vaclav Meydanı ya da İngilizce’de Wencelas Medydanı olarak da adlandırılabilecek bölgeye ulaşım son derece kolay. Metro hatlarından A (Yeşil) ya da C (Kırmızı) hattı kullanarak Muzeum durağında inmeniz ve sürekli Vaclav Meydanı tabelalarını takip etmeniz yeterli. Burada ilk göze çarpan yapılar Ulusal müze (Národní Muzeum) ve elbette Vaclav Anıtı. Ulusal Müzeye zaman ayırıp gezebilir ya da merdivenlerinden meydanın manzarasını güzel bir şekilde çekebilirsiniz. Müzenin hemen yakınında Komünist Dönem Parlamento Binası’da yine burada.

Vaclav Meydani

Vaclav Meydanı

Bu arada ilk yazıda sanıyorum bahsetmiştim ama hatırlatayım. Vaclav Meydanı, Prag Tren Garı’na çok yakın. Yani trenle geldiyseniz yürüyerek hemen buraya varabilirsiniz. Müzenin hemen önünde merdivenlerin dibinde yerde bir haç göreceksiniz. Burası, 19 ocak 1969’da Çek öğrenci Jan Palach’ın Sovyet Rejimini protesto için kendisini yaktığı yer. Haçın etrafında her zaman birkaç çiçek görmek mümkün. Burası ayrıca Palach’dan bir yıl sonra yine aynı protestoyla hayatını kaybeden Jan Zajic’in de anısı yapılmıştır. Ek olarak Vaclav Anıtının önündeki çiçeklerin arasında da yine Palach, Zajic gibi bütük komunist dönemde hayatını kaybedenlerin anısına hazırlanmış anıt var.

Vaclav Meydanı boyunca ilerlediğinizde Eski Kent Meydanına ulaşabilirsiniz. Ayrıca burada Palac Koruna, Palac Lucerna ve elbette Hotel Evropa görebileceğiniz güzel yapılar. Ek olarak daha sonra yemek rehberinde anlatacağım ama Prag’da yediğimiz en güzel Çek mutfağı örneklerine burada rastladık. Ayrıca hızlı bir atıştırma için yol boyunca bulunan büfelerden de kocaman bir sosisli alıp yanına küçük bir birayı sadece 100 Kč fiyata alabilirsiniz.

Staroměstské náměstí (Eski Kent Meydanı)
Prag’ın kalbi ve kesinlikle en güzel bölgesi olan Eski Kent Meydanı’na ulaşım için benim önerim yukarıda da yazdığım gibi Vaclav’dan yapılacak ve yaklaşık 15-20 dakika sürecek olan güzel bir yürüyüş. Yok yürüyemem dersenizde metro A hattını kullanarak Staromestka durağında inip yaklaşık 5 dakikalık bir yürüyüş yapmanız lazım. Bu bölgede görebileceğiniz birçok güzel yapı, cafeler, barlar restoranlar ayrıca da alışveriş yapabileceğiniz noktalar mevcut.

Bölgenin en önemli yapısı büyük ihtimalle Astronomi Saati. Saatin yapısının güzelliği dışında her saat başında çıkan kuklaları da izlemek için saatin önünde güzel bir kalabalık birikiyor. Ancak son gösterinin gece dokuzda olduğunu da hatırlatayım.

Saat kulesinin hemen yanında belediye binası da tarihi yapılardan. Ayrıca saatin meydana bakan tarafında yerde 27 tane beyaz haç göreceksiniz. Bunlarda tarihe White Mountain savaşı diye geçen olaylar sonunda 27 asinin idam edildiği yer.

Prag Eski Kent Meydanı

Eski kent meydanının kesinlikle en güzel yapısı ve belki de Vitus’dan sonra Prag’daki en güzel kilise olan Týn Önündeki Meryem Anamız Kilise’si de yine burada. Gotik mimarinin şaheseri özellikle geceleri mükemmel bir görüntüye bürünüyor.

Ayrıca Güney kulesinin, kuzey kulesinden biraz daha kısa olduğunu ve Walt Disney’nin amblemindeki kulelerde buradan esinlenildiğini de ekleyelim.

Týn Kilisesi’nin önünde ve meydanın tam ortasında da Jan Hus anıtını görebilirsiniz. Kilisenin baskısına karşı çıkan Jan Hus, Prag Üniversitesi’nde görevliydi. Ancak kralın koruması altında olmasına rağmen kazığa bağlanıp yakılmış ve ardındanda Husçu savaşları başlamış. Çekler her yıl 6 Temmuz’u Jan Hus günü olarak anıyorlar.

Eski Kent Meydanı, bu en bilinen yapılar dışında Dum u Minuty ya da Stroch Evi gibi özellikle dışarıdan duvardaki işlemeleri nedeniyle görülmesi gereken birçok güzel yapıya ev sahipliği yapıyor. Önerim buraya fazla zaman harcayın ve ara sokaklara dalarak tarihin tadını çıkarın. Zaten adım başı her tarz ve keseye hitap eden yerler mevcut. Herhangi birinde susuzluğunuzu giderip yola devam edebilirsiniz. Hard Rock Cafe Prag’ın da burada olduğunu hatırlatayım.

Ek olarak Eski Kent Meydanı’nda geceleri Astronomi Saati’nin olduğu noktalardan birçok farklı tur bulabilirsiniz. Bunların en popülerleri de Korku Turları. Bu noktada size Cloak & Dagger’ı (Turuncu Şemsiyeyi Bulun) önerebilirim.

Bir saat boyunca sokaklarda önünüzde siyah cüppelere bürünmüş ve yüzü görünmeyen Ölüm Meleğiyle bazı korku hikayelerini dinleyebilir ve bol bol gülebilirsiniz. Ücreti ise 300 Kč ama öğrenciyseniz 250 Kč:)

Prag Eski Kent Meydanı – Tyn Kilisesi

Son olarak Eski Kent Meydanı’nda Parizska caddesini takip ederek Josefov yani Yahudi Mahallesine’de ulaşabilirsiniz. Burada Eski Yahudi Mezarlığı ve birkaç Sinagog ilginizi çekebilir. Ayrıca bizim görmeye fırsatımız olmadı ama Yahudi Mahallesine çok yakın Bohemyalı Azize Anges Manastırı’da Prag’da ilgi çeken yapılardan bir tanesi.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: