Şimdi tiyatro zamanı

Ekim ayının gelmesiyle birlikte tiyatrolar perdelerini açmaya başladı. İstanbul Devlet Tiyatroları 2011-2012 sezonuna 19’u yeni olmak üzere toplam 35 oyunla giriş yapıyor. 1 Ekim Cumartesi yeni oyunlardan “At”ın prömiyeri ile başlangıcını yapan devlet tiyatroları Ekim’in 2. ve 3. haftasından itibaren asıl yoğunluğuna başlıyor.

Ekim ayında sahnelenecek oyunlar arasında At, Kırmızı, Aşkın Sıradanlığı, Sidikli Kasabası Müzikali, Bedensiz Kadın, Yanık, Profesyonel, Anita’nın Aşkı ya da Antigone New York’ta, Kendi Kendine Konuşmaktır Aşk ve çocuk oyunu Suçlu Avcısı Sam Smith yer alıyor. Bunların dışında Kasım ve Aralık ayında prömiyerini yapacak oyunlar da olacak.

Geçen sezonun başarılı oyunları arasında yer alan Bedensiz Kadın’daki performasıyla Reha Özcan 2011 Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu ödülünü aldı. Bosna Savaşı sonrasında insanların ruh halini anlatan bu oyunu izlemeyenler için hala şans var. Yine geçen sezonun oyunlarından olan  ve Yugoslavya’nın bölünmesinden önceki ve sonraki toplumsal yaşamı ironik bir şekilde işleyen Profesyonel’de televizyon ve sinemadan tanıdığımız Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler rol alıyor. Sezonun yeni oyunlarından At ise kalabalık oyuncu kadrosu dikkat çekiyor. Broadway’in ünlü müzikallerinden olan Sidikli Kasabası ise yeni sezonun öne çıkan oyunlarından biri. Bense bu sezonun açılışını Nazi Almanya’sında gerçek bir aşk hikayesinin anlatıldığı Aşkın Sıradanlığı oyunu ile yapacağım. Sonrasında tabii ki oyundan burada bahsedeceğim.

Cevahir AVM’de 2 sahne, Üsküdar Tekel Sahnesi, Üsküdar Stüdyo Sahne, Küçük Sahne, Küçükçekmece DT Sahnesi ve Beykoz Ahmet Mithat Efendi Sahnesi ile birlikte Devlet Tiyatroları’nın İstanbul’da 7 sahnesi var. Metropol bir şehir için bence yetersiz sayıda. Ayrıca yeri gelmişken söylemekte fayda var. Kapatılan Atatürk Kültür Merkezi’nin Büyük Salon’unda tiyatro oyunu izlemeyi özlemiyor değilim. AKM’nin açılmayacağını biliyoruz ama orayı aratmayacak büyüklükte salonlara da ihtiyaç var düşüncesindeyim.

Bilet fiyatları geçen sezonun fiyatları ile aynı. Her şeye zam gelmesine rağmen tiyatro biletlerinin aynı kalması gerçekten sevindirici. Fiyatlar ise çoğu sinema salonuna kıyasla gayet makul. Tam biletler 10 TL, indirimliler 6 TL. Balkon koltukları daha düşük fiyatta, 6 ile 4 TL arasında değişiyor. Müzikal oyunlarda tam 15 TL, indirimli 9 TL ve balkonlar da 9 ve 6 TL arasında. Çocuk oyunlarının fiyatı 4 TL. Ayrıca 40 kişi ve üzeri için toplu satışlarda indirimli bilet uygulaması geçerli olabiliyor.

Pazartesi hariç haftanın 6 günü sahnelenen ve bütün sezonu neredeyse dolu geçiren oyunlar için şimdiden biletlerinizi almanızı tavsiye ediyorum. Gişelerin dışında http://www.istdt.gov.tr adresinden yönlendirme ile biletlerinizi kolayca alabilirsiniz. Ekim ayının biletleri neredeyse tükenmek üzere. Zira sonrasında bilet bulmak bir hayli zorlaşıyor.

 

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: