Anlamak Anlatmak Anlaşmak

Başka meslekten bir arkadaşımla hastalıkların tanısının nasıl koyulduğu konusunda sohbet ediyorduk.

Ona, tıpkı insanların birbirleriyle anlaşabilmeleri için kullandıkları bir dilin olması gibi, hastalıkların da kendilerini ifade ettikleri bir dili olduğunu, aslında bizim mesleğimizin hastalıkların konuştuğu bu dili öğrenmek olduğunu anlatan örnekler vermiştim.

Örneğin şeker hastalığı kendisini, doktora ve hasta ettiği kişiye, çok su içmek, çok idrar yapmak, çok yemek yemek, açlık krizleri ve baş ağrıları gibi birçok “sözcük” kullanarak anlatıyordu.

Kişiler genellikle yanlış anlaşıldıklarından yakınırlar. İlginç bir durum ama çok defa kendimi yanlış ifade ettim diyene pek fazla rastlamazsınız. Dolayısıyla karşımızdakinin söylediğini doğru anlamak sanki daha önemliymiş gibi geliyor bana.

Bunun yolu sadece insanın kullandığı sözel dil değil ama bunu destekleyen, ama belki de biraz daha karışık hale getiren; vücut dili, yöreye özgü deyişler, alt anlamlar ve buna benzer ayrıntıları öğrenmekten, anlamaktan geçiyor. Tıpkı ciltte keçeleşme duygusu, birden gelişen gözlük ihtiyacı gibi, akla gelmediğinde, bilinmediğinde şeker hastalığının atlanabilen belirtileri gibi…

Bu ayrıntıların varlığı, insanoğlunun çevresini tanımak için birçok dili iyi öğrenmek zorunda olduğu gerçeğini yeniden görmemi sağladı. Marangoz tahtanın dilinden, balıkçı denizin dilinden, kimyager maddenin dilinden ve kendisine hitabeden her şeyin dilinden anlamalıydı.

Bütün bunları düşündükçe Dünya’mızın hem kendine ait bir dili olduğunu, hem de yalnızca insanlara ait olanları değil, üzerindeki varlıkların kendilerini ifade etmeye çalıştıkları birçok dili de “konuk ettiğini” anladım.

“Anlamak-Anlatmak- Anlaşmak” üçlemesinin, insanlığın, insan olmanın temeli olduğunu bu sohbet sırasında ve verdiğim bu örnekle kendi kendime tekrar özümsedim.

Ve Dünya’yı anlamanın yolunun, onun dilinden anlamaktan geçtiğini, her gün yeni diller öğrenmenin, evrenselliğe açılan bir kapı olduğunu gördüm!

İmaj: askdrrobert.dr-robert.com

Yazan: Soner Recai Öner
Şehir: İzmir

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: