Prag Rehberi: Karel Köprüsü, John Lennon Duvarı, Vltava, Letna Parkı ve Vyšehrad

Prag Rehberinde gezilecek yerlerin son yazısında tabii ki önceliği Karel Köprüsü alıyor. Aynı zamanda Prag içerisinde birçok küçük ve gizli hazine de saklı.

Karel Köprüsü

Prag fotoğraflarında en çok görünen bu 600 yıllık mükemmel yapı birçok filme de sahne olmuş durumda. Eski kent meydanını takiben karşınıza çıkacak olan ve Charles Köprüsü ya da Karel Köprüsü (Karlův most) olarak anılan bu açıkhava müzesi tarzındaki yapının ihtişamı kesinlikli çok ama çok güzel. Gündüz vakitlerinde özellikle turist kalabalığı nedeniyle tadını fazla çıkaramayabilirsiniz. Bu nedenle gece de özellikle mükemmel atmosferi nedeniyle mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Köprünün diğer tarafında ise kaleye ya da Petrin’e ulaşabilirsiniz.

Köprünün üzerinde özellikle 1683 yılından itibaren insanları dine ve kiliseye çekebilmek için hazırlanmış birçok azizin heykeli bulunmakta. Bu arada bu kadar fazla dini yapının ve kilisenin olmasına rağmen Çek Cumhuriyeti’nin Avrupa’da ateist nüfusun en fazla olduğu ülke olduğunu ekleyeyim. Köprü üzerinde 30 tane farklı heykel var. Özellikle Lorraine Haçı ve Aziz Jan Nepomucky Heykeli öne çıkanlar.

Aziz Jan’ın nehre atıldığı yeri betimleyen buradaki pirinç rölyefte ve yakınındaki köpek figürü insanlar tarafından özellikle şans getirmesi için dokunulan yapılar. Yine bu arada köprünün eski kent meydanı tarafındaki köprü kulesininde harika olduğunu söyleyeyim.

John Lennon Duvarı

Karel köprüsün geçtikten sonra nehre yakın ara sokaklarda birçok güzel bira dükkanı bulunmakta. Burada birbirinden farklı markaları deneme şansınız var. Ama bu bölgenin en güzel özelliklerinden birisi John Lennon Duvarı’nın burada olması.

Orijinal resim, Lennon öldürüldükten sonra Meksikalı bir sanat öğrencisi tarafından yapılmış. Ama gizli polis tarafından resim kapatılınca burada sürekli hippiler ve gizli polis arasında bir çekişme başlamış. Günümüzde orjinal resmi göremiyorsunuz ama burası gerek Çekler gerekse dünya üzerinde burayı ziyaret edenler tarafından sürekli boyanan ve geliştirilen bir John Lennon duvarı.

Üzerinde gerek Lennon, gerekse Beatles ile ilgili birçok amatör çizim, graffiti, şarkı sözleri mevcut. Sizde bir anı bırakmayı unutmayın.

Vltava, Letna Parkı, Vyšehrad

Elbette Prag’da iken mutlaka bir tekne turu yapın. Şehri bir de nehirden görmek gerçekten mükemmel. Tekneler genellikle Yahudi Mahallesinin kıyısındaki Cechuv Köprüsü çevresinde yer almakta.

Buradan katılacağınız bir turla hem yemek ve içkinizi içebilir hemde Prag’ın büyülü atmosferini izleyip bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Tavsiyem akşamüstü günbatımına doğru bu geziyi yapın.

Az önce bahsettiğimi Cechuv köprüsünün tam karşısında yani kale tarafında Letna Parkını (Letenské sady) ve tepesindeki kocaman Metronomu göreceksiniz. Bu parktada özellikle Eski Kent Meydanını izleyebileceğiniz güzel bir manzara ve bol bol yeme içme mekanı var. Burada 1955 yılında Metronom’un yerinde dev bir Stalin heykeli bulunmaktaymış. Bu heykel hem Avrupa’nın en büyük hem de Dünyanın en büyük grup heykellerinden birisi. Ancak 1962 yılında dönemin Sovyetler Birliği lideri Kruşev’in Prag ziyareti söz konusu olunca kocaman heykel bir gecede yerle bir ediliyor. Şu anda onun yerinde 1991 yılında Endüstri Fuarı nedeniyle dikilmiş olan Metronom bulunmakta.

Son olarak Vyšehrad’da Prag’da ziyaret edilen noktalardan birisi. Burada ilk Prag kalesi bulunmakta. Ayrıca Aziz Peter ve Aziz Paul Kilisesi de tepede güzel bir görüntü sergiliyor. Efsanelere göre Prag’ın ilk kurulduğu yer burası ancak günümüzde yapılan arkeolojik bulgular bunun doğru olmadığını gösteriyor. Ek olarak Dvorak gibi birçok ünlünün yattığı mezarlıkta yine burada.

Prag’da gezilecek yerler elbette bunlarla sınırlı değil. Eğer müze gezmeyi seviyorsanız uğrayabileceğiniz birçok nokta var. Ben çok fazla ilgielenmedim. Klementinum, Avrupanın ilk üniversitesilerinden biri olan kuruluşu 1348’e dayanan Charles Üniversitesi, İşkence Aletleri, Yahudi, Komunizm ve daha birçok farklı spesifik müzeler ve son olarak Çek Filarmoni Orkestrasına da ev sahipliği yapan Rudolfinum bunlardan sadece birkaç tanesi.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: