Aşkın Sıradanlığı İstanbul DT sahnelerinde

İstanbul Devlet Tiyatrolarının yeni sezon oyunlarından ilk Aşkın Sıradanlığı oyununu izledim. Bu sezon 6 yeni oyun sahnelenmeye başladı ve gelecek aylarda da yeni oyunlar sahneye konacak.

Aşkın Sıradanlığı oyunu Nazi Almanyası döneminde bir felsefe profesörü ve onun öğrencisi arasında yaşanan bir gerçek aşkı hikaye ediyor. Profesör Martin Heidegger felsefe alanında akademik çalışmalarını yürütürken aynı zamanda bağlı olduğu üniversitenin rektörüdür. Yahudi asıllı Hanna Arendt ise genç, güzel ve zekasıyla gelecek vaad eden başarılı bir öğrencidir. İkisi arasında felsefe üzerine geçen sohbetler yakınlaşmalarına ve tutkulu bir aşka yakalanmalarına neden olur.

Hitler ise Nazi Partisi’ni kurmuş, destekçilerini toplayarak ideolojisini Almanya’nın her yerine yaymaktadır. Profesör Heidegger Nazi Partisi’nin destekçisi olurken Hanna Almanya’nın ve Nazilerin yeni gidişatından oldukça endişeli ve korkuludur. Heidegger Hitler’in propagandasını yaparken Hanna ise hayatta kalmak için Almanya’dan kaçmak zorunda kalır. Sonrasında Hanna Polonya’da profesör olsa da gençliğinde Heidegger ile yaşadığı aşk özgün akademik çalışmalarının ve fikirlerinin hep üstüne çıkar. Uzun yıllar geçse de hayatından asla silemeyeceği bir iz gibidir adeta.

Oyunun yazarı Savyon Liebrecht Münih doğumlu Yahudi bir yazar. İsrail’de büyüdü ve Tel Aviv’de felsefe ve edebiyat okudu.

Yazdığı oyunları, romanları ve öyküleri Almanca’ya da çevrildi. 2007 yılında yazdığı Aşkın Sıradanlığı ise Almanya’da da sahnelendi. Oyunu Türkçe’ye çeviren Tarık Günersel, yöneten Özgür Yalım. Oyuncular ise yaşlı Hanne Arendt rolünde Nisa Yıldırım, Martin Heidegger rolünde Saydam Yeniay, genç Hanna rolünde Deniz Elmas ve Micheal ve Rafael rolünde Efe Tuncer.

Oyunun dekor tasarımını oldukça başarılı buldum. Etrafında 360 derece dönen dekor ile Hanna’nın gençlik ve yaşlılık dönemlerine geçiş yapılıyor. Hatta bazı geçişlerde yaşlı Hanna genç Hanna’ya bir pencereden bakıyor. Yaşlı bir kadının genç haline, onun heyecanına ve acılarına artık olgunlukta ve sevecenlikle baktığının bir simgesi gibi. Özellikle oyunun sonunda genç Hanna ile yaşlı Hanna’nın birbirlerine sarılmaları çok şeyi ifade ediyor. Başımızdan ne geçerse geçsin, kim olursak olalım, geçmiş hep geride kalıyor ve bizim yapmamız gereken hatasıyla, yanlışıyla onu sevmek ve affetmek.

Oyuncuların performansları da oldukça başarılıydı. Ben oyunu beğendim. Yeni sezonun görülmesi gereken oyunlarından biri.

Aşkın Sıradanlığı’nın oynandığı sahne bilgilerine ve bilet satışına İstanbul Devlet Tiyatroları web sitesinden http://www.istdt.gov.tr ulaşabilirsiniz.

About Sergul Sungur

Sergul Sungur, 2004 yılında Ege Üniversitesi Radyo TV Sinema Bölümü'nden mezun oldu. 2013 yılına kadar dizi film ve sinema sektöründe profesyonel çalışma hayatını devam ettirdi. Kariyerine dijital medya alanında uzmanlaşarak yeni bir yön verdi. Deniz, güneş ve kitaplar büyük tutkusu.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: