Prag Rehberi: Karlovy Vary, Kutna Hora, Terezin ve Lidice

Aslında başlıkta Prag rehberi yazmamak lazım ama seriyi böyle başlattığım için bozuntuya vermiyorum ve Prag’ın yaklaşık 1,5 saat uzağında yer alan ve Çek Cumhuriyeti’nin en çok turist çeken mekanlarından birisi olan Karlovy Vary’i anlatmaya geçiyorum.

Karlovy Vary
Az önce de dediğim gibi Karlovy Vary, Prag’ın 130 km. batısında yer alan Avrupa’nın en önemli termal merkezlerinden birisi. Eğer Prag’a bir turla gittiyseniz mutlaka turunuzun programı içerisinde Karlovy Vary seyahati vardır. Eğer tur dışı gittiysenizde otellerde tur broşürlerini inceleyip uygun bir Karlovy Vary turu yapabilirsiniz.

Bu seyahat ayrıca size Orta Avrupa’nın yeşil doğası içerisinde küçük kasabalar ve şerbetçiotları arasında yapacağınız mistik bir Bohemya turu imkanı da tanıyor. Ek olarak Prag’dan yola çıktığınızda Krusovice kasabasından geçiyorsunuz ki bu kasaba bence Çek Cumhuriyeti’nde içtiğim en güzel biralardan birisi olan (özellikle siyah birası) Krusovice’nin de üretildiği yer. Kasabanın hemen dışında bira fabrikasını görebilirsiniz. Vaktiniz olursa mutlaka uğrayın.

Karlovy Vary’e gelince tarihte Goethe, Freud, Chopin ve bizim için en önemlisi Mustafa Kemal Atatürk gibi birçok kişinin uğradığı bir termal sağlık diyarı. Etrafı yemyeşil tepelerle çevrili vadide, Tepla Nehri kıyısında yer alan ve mimari olarak çok güzel bir kasaba. Sokakları gezerken Atatürk’ün evi, Veba anıtı ilginizi çekebilecek bazı yerler. Kasaba, Almanya sınırına çok yakın olduğundan da birçok Alman turist tarafından da ziyaret ediliyor.

Birçok termal otel vasıtasıyla sağlam bir turizm gelirine de sahipler. Termallerin olduğu bölgede birçok farklı kaynaktan farklı özellikteki suları tadabiliyorsunuz. Özellikle porselen su içme bardakları çok popüler ve herkes yıllardır tüketiyor gibi hemen bir tane alıp içmeye başlıyor. Karlovy Vary’nin en önemli iki özelliğinden birisi de Uluslararası Karlovy Vary film festivaline ev sahipliği yapması ve Çeklerin meşhur likörü Becherovka’nın da anavatanı olması.

Şehirde kristal ve porselen açısından da alışveriş yapabileceğiniz birçok yer mevcut. Ancak bizim gibi porselen merakınız yoksa alışveriş mekanları biraz sıkıcı olabilir. Bu noktada da nehrin etrafına dizili hatta köprülerin üzerine masalarını yerleştirmiş birbirinden şirin mekanlardan bir tanesine yerleşip Becherovka ve bira içip birşeyler atıştırabilirsiniz. Ayrıca vaktiniz varsa alışverişi bırakıp yolları takip ederek tepelere çıkabilir ve buradan da mükemmel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Kutná Hora
Çek Cumhuriyeti’nde Prag ve meşhur Karlovy Vary dışında da gezebileceğiniz bazı meşhur yerler mevcut. Bunların başında da Kutná Hora’da yer alan meşhur Kemik Kilise’si (Sedlec Ossuary) var. Burası 1200’lü yılların sonunda kurulmuş bir kilise ama 14. yüzyılda veba salgınları ve 15. yüzyılda da Husçu savaşları nedeniyle birçok ölen kişi mezarlığına gömülüyor. Ardından da mezarda yer alan kemiklerin iç dekorasyonda kullanımıyla tam bir Gotik Dehşet Şaheseri yaratılıyor. İçeride yaklaşık 40000 ile 70000 arasında kişinin kemiğinin kullanıldığı tahmin ediliyor. Kısacası tam bir Necropolis:) Şamdanlardan, dini sembollere kadar herşeyin insan kemikleriyle dekore edildiği bu kilise bazılarına fazla gelebilir. Kutná Hora’da ayrıca gezilebilecek başka yerler arasında bir sürü kilise ve Italian Court’ta mevcut. Prag’dan toplamda 6 saat sürecek bir tur ile buraya gidebilirsiniz. Fiyatları da yetişkinler için 700, öğrenciler içinse 600 Kč.

Terezin ve Lidice
Çek Cumhuriyeti’nde de Avrupa’nın çoğu yerinde olduğu gibi Nazi vahşetinin kalıntılarını görmek mümkün. Burada özellikle Prag’da yaşayan Yahudilerin gönderildiği Terezin Toplama Kampı bulunuyor. İkinci Dünya Savaşı’nın ve yaşanan kötü anıların görüntüsüne dayanmak bazen zor olabilir. Terezin’e Prag’dan toplamda 7 saat süren bir tur ile yetişkinler için 700, öğrenciler içinse 600 Kč fiyata gidebilirsiniz.

Çek sınırları içerisinde yer alan bir diğer Nazi vahşeti kalıntısı ise Lidice. 1942 yılında Prag’da SS Reinhard Heydrich arabasında uğradığı saldırı sonucu öldürüldü. Bunun üzerinde Himmler, 13000’nin üzerinde kişiyi tutuklattı. Ardından da Nazilerin vahşeti başladı. Prag’ın kuzeyinde yer alan Lidice kasabasına giden Nazi askerleri 16 yaş üzerinde 170 erkeği öldürdü. O sırada kasabada olmayan 10 erkekte bulunup öldürüldükten sonra kasabadaki bütün kadınlar toplama kamplarına gönderildi. Çocuklarınsa çok az bir kısmı SS ailelerine verilip kalanları Polonya’da bulunan Chelmno kampında gaz odalarına gönderildi. Ardından da kasabada her yer yakılıp yıkıldı. Savaştan sonra sağ kurutulan bazı kişiler buraya geri döndü ve kasaba yeniden kuruldu. Lidice’ye giderseniz, ölmüş çocuklar anısına dikilen meşhur anıtı görme şansınızda bulunmakta.

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: