iPhone zil sesi ayarı

iPhone’u olanlar bilir demek yerine artık herkes az çok biliyor ki iPhone üstünde yüklü zil sesleri ile geliyor ve öyle kafamıza göre istediğimiz şarkıyı atıp, zil sesi olarak ayarlayamıyoruz.

Apple her şeyin raconu var tarzına girerek bize de bunun bir tarzı olduğunu söylüyor. Aslında kısa bir googling den sonra zaten istediğimize ulaşabiliyoruz ancak hiç bilemeyen için tam bir eziyet olabiliyor bu durum. Ancak Doğa Güçlü adlı arkadaşımın sitesinde yazdığı bu konu ile ilgili yazısını sizlere bayağı bir yardımcı olacaktır diye düşünüyor ve paylaşıyorum.

Şimdi, madde madde bu işlemi anlatacağım ve sonunda istediğiniz herhangi bir müziğin bir kısmını iPhone’a atıp zil sesi olarak ayarlayabileceksiniz. Bir kısmını dememin sebebi, sanıyorum Apple zil seslerinde telif haklarından dolayı 40 saniye gibi bir kural getirmiş ve 40 saniyeden fazlasını ‘çok uzun’ diye atamıyorsunuz telefona.

1) iTunes’u açıyoruz ve istediğimiz müziği bulup sağ tıklıyoruz ve ‘get info’ diyoruz. iTunes Türkçe var mıydı, hatırlamıyorum ama zaten ekran görüntüsüne bakarak da yapabilirsiniz. (Bunu yapmadan önce istediğiniz müziği iyice dinleyin ve hangi saniyeleri zil sesi yapmak istiyorsanız onu bir yere yazın ya da aklınızda tutun. Maksimum 40 saniye, yani 10 saniye de olabilir.)

2) Ardından açılan özellikler penceresinde ‘options’a tıklıyoruz. Burada seçtiğimiz müziğin bir önceki maddede belirlediğiniz zaman aralığını buradaki ‘start time’ ve ‘stop time’ a girerek ok deyin.

3) Tekrar iTunes ana penceresinde müziğe sağ tıklayın ve AAC versiyonunu oluşturmayı seçin. Yani Create AAC diyeceksiniz. Bunun üzerine otomatikman size bu oluşturduğunuz saniyeleri bir ‘.m4a’ dosyası olarak oluşturacaktır.

4) Bu oluşan dosyaya sağ tıklayın ve ‘delete’ yani sil deyin. Bunun üzerine ‘keep file’ yani dosyayı tut ya da ‘move to trash’ çöpe gönder seçenekleri gelecek. Dosyaya daha pratik bir şekilde ulaşabilmek için ben çöpe gönder’i seçiyorum. (Bu işlemin amacı iTunes’dan bu ‘.m4a’ dosyasını kaldırmak. Çünkü biz birazdan bunun zil sesi versiyonunu atacağız tekrardan.)

5) Çöpe attığınız dosyayı masaüstüne çıkarın. Yani çöpü açın ve dosyayı tutup masaüstüne bırakın.

6) Masaüstündeki dosyaya sağ tıklayın ve Mac OS X kullananlar ‘get info’ deyip buradan isminin uzantısını ‘.m4a’ yerine ‘.m4r’ olacak şekilde ayarlayın. Windows kullananlar da basitçe sağ tıklayıp ‘rename’ yani yeniden adlandır diyerek uzantısını ‘.m4r’ olarak belirleyin. (Önce 7. maddeyi okuyun)

7) Bu işlem esnasında ufak bir uyarı gelecektir. Window’ta bu uyarı ‘ Değişiklik, dosyanın kullanımını etkileyebilir’ tarzı bir uyarı verecektir, ok deyip geçin. Mac OS X’te ise ‘use .m4r’ deyin.

8 ) Artık zil sesimiz oluştu. Şimdi yeniden iTunes’a sürükleyip bırakın ve sol taraftaki menüde ‘Ringtones’ yani ‘Zil sesleri’nin belirdiğini göreceksiniz. Bu başarılı bir şekilde zil sesini dönüştürdüğünüz anlamına geliyor. Eğer aynı dosyanın ‘.m4a’ versiyonu halen iTunes’da varsa bu dosyayı silmeden zil sesini iTunes’a atamazsınız.

9) Telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Ardından iPhone simgesine tıklayın ve iç menüden Ringtones’u seçin. Buradan isterseniz tüm zil seslerini isterseniz de kendi seçtiklerinizi telefona atabilirsiniz. Seçiminizi belirledikten sonra ‘Apply’ yani ‘Uygula’ deyin. Eğer tümünü at dediyseniz bu ‘Sync’ yani ‘Eşzamanla’ olarak karşınıza çıkabilir. Tıklayın ve telefonun eşzamanlamasını bekleyin.

10) Telefonunuza attığınız zil seslerini, Ayarlar/Sesler/Zil sesi altında en üstte bulabilirsiniz.

Referans: Dguclu.net

İmaj: Artoftheiphone.com

İLGİNİ ÇEKEBİLİR

Bağımlılık yapan zombi oyunu Zombie Tsunami iPad ve iPhone’da!

Zombie

Zombie Tsunami, iPhone, iPod touch ve iPad ile uyumlu ücretsiz ama son derece eğlenceli bir oyun. Tüm dünya, Amerika, Mısır, Fransa hatta Himalayalar bile zombilerin işgali altında ve sen de onlardan birisin! Görevin: İnsan ırkını yok etmek 🙂

Mobigame tarafından yapılan ve App Store’dan buraya tıklayarak ücretsiz indirebileceğin oyunda, zombilerin tipleri hayli komik, kocaman ağızlarıyla karşılarına çıkan insan, araba, otobüs, tank benzeri ne varsa silip süpürüyorlar.

Yazının devamı >>

Bir Yanıt “iPhone zil sesi ayarı”

  1. telefonunuza attığınız zil seslerini, Ayarlar/Sesler/Zil sesi altında en üstte görüyoruz, peki bu listeden silmek istediğimizde nasıl siliyoruz?

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: