Güzel bir soygun ve komedi için: Kule Soygunu

Son zamanlarda stres oranının artmasından mıdır bilinmez ama sürekli komedi filmleri izleme isteğine sahibim. Belki de bunun en büyük nedeni takip ettiğim çoğu dizinin karamsar ve iç karartıcı olması. Bunun sonucunda da bünye herhalde kendisini dengelemek istiyor. İşte bu noktada aylar önce izlediğim ama hala yazamadığım Patrondan Kurtulma Sanatı (Horrible Boses) izlemeyenler için mükemmel bir örnek. Bu filmi de bir ara yazacağım ama şu anda vizyonda olan ve sağlam bir oyuncu kadrosuna sahip Kule Soygunu (Tower Heist) kaçırılmayacak bir yapım.

Kule, New York’da en üst düzey insanların yaşadığı son derece pahalı bir binadır. Josh Kovacs’de (Ben Stiller), New York’da zor bir mahallede yaşayan ama işini çok büyük bir titizlikle yapan binanın baş yöneticisidir. Kule’de en zengin kişiyse çatı katında yaşayan Arthur Shaw (Alan Alda) isimli bir yatırımcıdır. Bu düzen bir gün polis tarafından Shaw’ın tutuklanmasıyla değişiverir. Shaw birçok kişinin parasını dolandırmış ama tüm aramalara rağmen polis bununla ilgili bir delil bulamamıştır. Ek olarak Kovacs’ın tüm bina çalışanlarının emeklilik gelirlerini de Shaw’a kaptırdığı ortaya çıkınca işler iyice kötüleşir.

Bunun üzerine Kovacs, resepsiyon görevlisi ve kardeşinin eşi Cole Howard (Casey Affleck), apartmandan atılan ve eşi tarafından terkedilen batmış bir borsacı olan Chase Fitzhugh (Mathew Broderick) yeni asansör görevlisi Rick Malloy (Michael Pena), otel görevlilerinden Odessa Montero (Gabourey ‘gabby’ Sidibe) ve mahallesinde yaşayan hırsız ve serseri Slide (Eddie Murphy) ile bir soygun ekibi kurar. Amaç Shaw’ın bulunamayan ve çatı katına sakladığına inandıkları 20 milyon doları çalıp herkesin hakkını vermektir.

Eğlence ve aksiyonda bundan sonra başlar zaten. Bazı mantık hatalarına takılmazsanız eğer gerçekten gülebileceğiniz birçok sahneye sahip olan Kule Soygunu’nun belki de en önemli noktalarından bir tanesi de sağlam bir kadroya sahip olması. Stiller ve Murphy kesinlikle en itici güçler ama dolandırıcı Shaw rolünde M*A*S*H’in efsanevi yüzbaşısını canlandıran Alan Alda gibi bir isim ve yine depresif ve umutsuz batmış borsacı rolüyle Matthew Broderick filmin parlayan yıldızları. Gabourey Sidibe’nin de 2010’da Precious ile Oscar’a aday olduğunu hatırlatayım. Ek olarak dedektif rolünde de son derece başarılı bulduğum ve sevdiğim Tea Leoni rol alıyor.

6.7 imdb puanıyla Kule Soygunu eğer gülmek ve eğlenmek istiyorsanız kesinlikle izlemenizi tavsiye edeceğim bir film. Steve McQueen’in olduğu söylenen (değil elbette) Ferrari ve filmin ana mesajı olan satrançtaki Marshall Hamlesinin filmin kapanışına damgasını vurmasıyla unutulamayacak bir komedi sizi bekliyor. Unutmayın bazen veziri feda etmek gerekebilir. Herkese iyi seyirler…

About Özkan Ulukök

As a self-driven Human Resources Professional, able to work effectively with a wide range of employees, as proven by a track record of working in colleges, global companies of FMCG, as well as the energy and retail sectors. Passionate about learning and development, motivated to support stakeholders, and peers.

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Yorum Yaz

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: